| RapperulLucy a întrebat:

Azi cand am vrut sa deschid PC-ul mi-a aparut mesajul asta : „Reboot and select Boot device or insert boot media in selected boot device and press a key" Ce sa fac?

3 răspunsuri:
| jhonny999 a răspuns:

Mesajul
„Reboot and select Boot device or insert
boot media in selected boot device and press a key"
Ne cere sa selectam dispozitivul de pe care sa porneasca [in cazul nostru Hdd]
Acest fapt ne indica ca Hdd nu este cofigurat bine in Bios.
Sau sistemul de operare Windows nu mai booteaza de pe Hdd [in acest caz inlocuim Windows]
Verificam si cablul care conecteaza Hdd de placa de Baza, inclusiv conectoru de la sursa care alimenteaza Hdd.[manevrarea cablului sau a conectorului se va face cu Unitatea oprita si decuplata de la retea.]

| K0sti a răspuns:

Verifica in BIOS ordinea de bootare, verifica daca-ti vede hardul...ce-ai putea sa faci?

| ionpusca a răspuns:

Incearca daca ai disc windows sa ii dai sa booteze de pe dosc si dai repair windows!