| Edward_8648 a întrebat:

Bună.
Ce trebuie să verific la unitatea centrala ca să știu dacă mi se potrivește un SSD, NVMe M.2?

Asta este SSD-ul de care spun:

https://www.emag.ro/......DS1QNLBBM/

2 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Sa ai slot-ul necesar pe placa de baza si loc pe ea/in carcasa?

| NLS a răspuns:

Spune modelul placii de baza, si verific eu.

Trebuie sa verifici daca ai conector M.2 pe placa de baza (de lungime identica sau mai mare decat SSD-ul, dar majoritatea sloturilor au 80mm sau mai mult, si nu prea sunt raspandite ssd urile de 120mm).

Daca ai o placa de baza mai veche, trebuie verificat si daca suporta SSD M.2 cu interfata PCIex (cele care au peste 900-1000MB/s la citire/scriere

sau daca nu cumva suporta doar M.2 cu interfata SATA ( maxim 600MB/s la scriere, si aproximativ 450-550 la scriere).