| anonim_4396 a întrebat:

Cum as putea sterge absolut tot de pe un Pc cu Windows 7 Professional, doar programele Windows-ul sa ramana, si fara sa intru eu in control panel sa le sterg etc..sa se stearga doar ce am instalat eu

4 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Fie reinstalezi Windowsul,

fie le ștergi "manual", folosind Revo Uninstaller.
(doar cu acest program poți șterge "tot", căci dacă ștergi doar din Control Panel rămân urme in regiștrii, despre ce a fost instalat mai demult în PC).

| Ineys a răspuns:

Nu se poate. Nu exista un software care sa dezinstaleze automat toate programere instalate.
Ca sa faca asta ar trebui sa ia la scanat Program Files si sa intre in fiecare folder apoi sa acceseze executabilul de uninstall al programului. Deja aici apare o problema, deoarece este posibil ca diferite programe sa aiba acel executabil sub diferite nume, ex: uninstall.exe, uni.exe, delete.exe, etc. Alta problema mai e ca poate sa iti cauzeze si alte probleme daca sterge asa programe automat de capul lui.

Daca tot vrei un Windows clean, iti recomand, asa cum a zis si TudorAlexWELA sa reinstalezi sistemul de operare. Degeaba stergi tu toate programele, pentru ca un Windows care e deja instalat de cateva luni nu se compara cu unul instalat ieri. Daca dezinstalezi programele nu inseamna ca ai sters toate fisierele ce tin de acele programe si tot o sa ai spatiu ocupat degeaba pe nu stiu unde si te miri de ce.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai putea reinstala windows-ul

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Salutare!

Se poate face prin a formata calculatorul.

1. Mai intai va trebui sa iti faci un CD sau USB Flash Drive care sa contina Windows 7.

2. După ce ai băgat CD sau USB-ul in calculator, da un restant. Cand iti spune "Press any key ti continue" apasă o tasta si urmeaza instructiunile pentru reinstalarea windows-ului. Ai sa le vezi acolo.

Baftă!