| AnnaBebitza a întrebat:

cum instalez windows xp pe un pc de 512 ram? ...cand intru in aplicatie imi apare ca: The version of windows u have installed does not match the updates u are trying to install. Apoi daca incerc sa dau click pe Autorun de exemplu apare sa ma loghez ca administrator si apoi sa mai introduc inca o data cd ul..si sa reincep instalarea..si chiar daca m am logat ca administrator acelasi lucru imi apare! windows ul e pe un cd normal..trebuie neaparat cd bootabil?

Răspuns Câştigător
| Vanqu1sh a răspuns:

Iti trebuie un cd normal pe care il faci cu windows xp folosind Xp Burner, http://www.wikihow.com/Install-Windows-XP aici ai un tutorial cu poze care o sa iti explice pas cu pas cum se face.

10 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Stai un pic. Tu cum ai incercat sa instalei windows-ul? Direct dupa cd, sau ai procedatat ca la carte si ai facut boot din bios, ai sters vechiul sistem de operare samd? Fii mai explicit.

| AnnaBebitza explică (pentru Jipa95):

Direct de pe cd

| Jipa95 a răspuns (pentru AnnaBebitza):

Nu ai procedat cum trebuie. vechiul sistem de operare trebuie sters. Ce ai facut tu a fost sa instalezi windows peste windows. Intra frumos si fai boot din bios, sterge vechiul sistem de operare.

| AnnaBebitza explică (pentru Jipa95):

Nu stiu cum

| AnnaBebitza explică (pentru Jipa95):

Multumesc.o sa incerc maine, ca imi trebuie un cd bootabil

| Vanqu1sh a răspuns:

Un windows nu se instaleaza cu autorun cand este pornit windows-ul cum ar veni, adica instalarea trebuie inceputa inainte sa booteze in windows-ul actual, tu bagi cd-ul in cd-rom, dvd-rw sau ce ai si dai restart si inainte sa booteze in windows o sa iti apara un ecran negru unde o sa scrie cu alb " Press any key to start windows setup... ", iar tu apesi o tasta si o sa inceapa sa isi faca treaba.Si da cd-ul trebuie sa fie bootabil, daca nu te pricepi da un search pe google si o sa te lamureasca. Bafta!

| AnnaBebitza explică (pentru Vanqu1sh):

Dar nu imi apare un ecran negru unde scrie " Press any key to start windows setup... " e cd normal..nu stiam ca trebuie bootabil..credeam ca se ia de pe net si se pune pe un cd normal

| Vanqu1sh a răspuns (pentru AnnaBebitza):

Intri in bios, si pui cd-romul pe boot priority, dupa care downloadezi o versiune de windows xp cu format.iso dupa internet si o pui pe cd folosind xp burner. Nu poti pur si simplu sa iei fisierele si sa le copiezi pe cd si sa dai burn, atunci numai este bootabil.

| AnnaBebitza explică (pentru Vanqu1sh):

Pai imi trebuie alt cd nu? maine de acum.dar unde e bios? mersi

| AnnaBebitza explică (pentru Vanqu1sh):

Multumesc mult.

| Vanqu1sh a răspuns (pentru AnnaBebitza):

Iti trebuie un cd normal pe care il faci cu windows xp folosind Xp Burner, http://www.wikihow.com/Install-Windows-XP aici ai un tutorial cu poze care o sa iti explice pas cu pas cum se face.