| Strepix a întrebat:

Cum pot face sa descarc cu viteza maxima? Detin un laptop Acer Aspire 5736Z si ma conectez prin wi-fi. Am viteza de 4mb de la telekom, dar descarc cu 0, 50mb (jumatate de mb). Am driverul de la placa de retea actualizat. Nici filmele nu mi se incarca. Pe celelalte pc-uri merge bine, Cum rezolv?

Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Si tot prin Wi-Fi? S-ar putea sa fie o problema cu placa de retea, atunci, daca era un laptop mai vechi s-ar putea chiar sa nu suporte viteze mari, dar nu e cazul. Incearca sa faci un test al vitezei de internet apoi sa mergi cu laptopul la un prieten care are wi-fi sau undeva unde e wi-fi cu viteza mare si sa faci acelasi test, sa vezi daca problema e la laptop sau altundeva, daca nici altundeva nu prinzi viteza mai mare de atat probabil e o problema la laptop si sfatul meu e in primul rand sa-i reinstalezi sistemul de operare si driverele si daca n se rezolva sa-l duci in service. Daca ai net pe telefon poti sa-l faci hot-spot, ar trebui sa ai viteze de peste 0, 5 mb chiar si de la telefon.

8 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Cum rezolvi? Suna la aia ceti furnizeaza internetu si spune-le, tu platesti pentru X bm si ei de fapt iti trag teapa.Mai intii verifica viteza ta de net si apoi te poti lua de aia. Daca nu iti dau ce platesti, atunci nu mai plati, spune-le ca o sa le platesti si tu un sfert de pret.Multi patesc asa, si eu am patit-o, am sunat compania au spus ca vai nu stiu ce sa aglomerat.Am spus ok dar se rezolva? Ca nu se rezolva.Bine zic dar atunci va platesc un sfert din pret.Au zis ca nu se poate ca bla bla, si am zis ok anulez contractu, aveam contract, dar nau zis nimic, mau inchis si i-am salutat din mers.Bine acum depinde de fiecare companie de tara etc.Dar oamenii nu trebuie sa-i lase asa. Spui ca imi vinzi ceva pai aia trebuie sa primesc. Uite un site unde poti verifica viteza ta de net, nu trebuie sa instalezi nimic pe calc odar verifici viteza, stii cum stai si apoi suni pe hotii aia care te fura :)) http://www.speedtest.net

| CuriousStuff a răspuns:

Faci o mare confuzie. Pe contractul de la telekom tu ai 4 Mbps care inseamna exact 0, 5MB/s.
E diferenta dintre byte si bite. 1 byte = 8 bits
Tu ai pe contract 4 megaBITES per secunda dar viteza afisata pe calculator e in megaBYTES. Deja descarci cu viteza maxima.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru CuriousStuff):

Corecteaza-ma daca gresesc, dar din ce stiu eu viteza reala ar trebui sa fie cat viteza din contract. Adica, ambele sunt in aceeasi unitate.

| CuriousStuff a răspuns (pentru FaraNume1245):

Nu ar trebui, viteza reala e una si ce scrie in contract e alta. De fapt nu chiar, pentru ca viteza e exact aceeasi, doar ca unitatea de masura difera. Si asta nu face doar telekomul, asa e prezentata oferta la absolut orice provider de internet din Romania si din afara.
Marea oferta de 1Gbps iti ofera doar 156 de mb/s trafic real. Nu descarci cu 1gb/s Asa e peste tot.

| Bula a răspuns (pentru FaraNume1245):

Gresit.
1. E ca si cum ai masura o scandura cu o ruleta.
Tu masori in centimetrii, tamplarul masoara in milimetrii, iar scandura se masoara in tzoli.
Intr-un final, e vorba de masurare cu acelasi ruleta, care este gradat in trei feluri de masura.

2. Viteza trecuta in contract este viteza MAXIMA POSIBILA, nu este viteza garantata de furnizor.
E ca si la masina: pe vitezometru scrie maxim 300km/ora, dar pe drumurile noastre proaste nu ai cum s-o atingi.

3. Pentru viteza mai mare, conecteaza-te cu cablu la router, wi-fi avand totdeauna viteza mai mica.

| Strepix explică (pentru CuriousStuff):

Am pus in paranteza "jumatate de mb", m-am referit la faptul ca descarc cu jumatate de 1mb in caz ca m-am exprimat gresit sau n-ai inteles tu. La celalalt laptop prind viteza maxima, pe asta mai putin de un sfert.

| Strepix explică (pentru CuriousStuff):

Cand fac test de viteza imi da bine, dar cand vreau sa ma uit la un film online, se incarca greu. In fine, nu mai conteaza. Mersi, funda.

| CuriousStuff a răspuns (pentru Strepix):

Si tot prin Wi-Fi? S-ar putea sa fie o problema cu placa de retea, atunci, daca era un laptop mai vechi s-ar putea chiar sa nu suporte viteze mari, dar nu e cazul. Incearca sa faci un test al vitezei de internet apoi sa mergi cu laptopul la un prieten care are wi-fi sau undeva unde e wi-fi cu viteza mare si sa faci acelasi test, sa vezi daca problema e la laptop sau altundeva, daca nici altundeva nu prinzi viteza mai mare de atat probabil e o problema la laptop si sfatul meu e in primul rand sa-i reinstalezi sistemul de operare si driverele si daca n se rezolva sa-l duci in service. Daca ai net pe telefon poti sa-l faci hot-spot, ar trebui sa ai viteze de peste 0, 5 mb chiar si de la telefon.

| Bandit288 a răspuns:

Descarca-ti Cheat Engine si dai pe Speed Hack happy