| RazvanV14 a întrebat:

De ce nu imi functioneaza microfonul, am drivere la zi, inainte functiona. Mentionez ca l-am folosit pe telefon cu un adaptor pentru un proiect iar acum nu mai functioneaza. Mi-l detecteaza windowsul si driverul dar nu aud nimic. Ma poate ajuta careva?

2 răspunsuri:
| REMiXDJ a răspuns:

Ai cateva solutii aici. 1. Posibil sa ai cablul de la microfon intrerupt - cu un aparat de masura, pui aparatul de masura pe pozitia OHM cu beep(cam toate aparatele de masura au asta) si masari la conector jack(daca e stereo ai 3 pozitii, daca e mono ai 2 pozitii) intre masa si cele 2 canale - left si right - daca aparatul de masura face beep rezulta ca si cablul este bun si microfonul este bun. Daca este microfon demontabil si ai acces la el direct acolo unde sunt lipite firele, masoara acolo direct.2. Testeaza microfonul la un aparat care are intrare de microfon, o statie audio, o combina muzicala cu karaoke, etc.3.In Windows in Control Panel, in Sound, verifica daca ai activ StereoMix (are un icon ca o placa de sunet in miniatura) si in meniu in Playback cat si in Recording vezi la propietati daca ai microfonul activ si daca nu are mute, adica X cu rosu.In Sound faci click dreapta cu mouse si o activeaza cu bifa asta: Show Disabled dEVICES, si o sa apara si microfonul. Daca ai sunet Realtek instaleza din nou sunetul de pe CD-ul original cu driverele de sunet, insa inainte du-te pe Realtek pe icon si vezi daca nu cumva acolo microfonul este dezactivat si are pus mute cu X rosu.

| RazvanV14 explică (pentru REMiXDJ):

Îmi citește microfonul și windowsul și realtekul dar nu funcționează, o sa incerc metoda cu setările că în rest celelalte nu știu laughing o sa incerc sa vad daca funcționează pe telefon, asta rezultă că ar trebui sa fac ceva la PC, nu?