| Snutzy a întrebat:

De ceva timp am o problema foarte enervanta cu laptopul. Dupa ce il folosesc o perioada destul de scurta de timp, se blocheaza complet. Paginile web nu mai merg, programele nu se mai deschid, nu pot inchide/restarta, comenzile nu merg nici ele. Singurul lucru pe care am reusit sa fac e sa deschid my computer din bara de start. Nu il pot inchide decat din buton. L-am reinstalat crezand ca problema o sa dispara, dar nimic... Vreo idee ce se intampla? sad

Răspuns Câştigător
| BogdanSVPetc a răspuns:

E grav,nu ca e grava problema(cred),e grav ca poate fi una din multele probleme atat pe plan software cat si pe plan hartdware pe care voi sta sa ti le scriu acu:
Teoretic hardware(pe plan fizic) singura problema care ar putea fi e hardul(dar nu cred, depinde cat de batran si solicitat e PC-ul portabil).La hard ar fi mai grav si mai vizibil cancerul de bad-uri, advertismente, eroi si inrautatiri.
Pare sa fie una dintre problemele software(pe plan logic).Nu am inteles partea in care ai precizat ca l-ai reinstalat, l-ai reconstruit sau ce-ai vrut sa spui :)). Daca ai fi reinstalat windowsul problema in procent de 80% ar fi disparut, doar un malware puternic s-ar fi putut infiltra intr-o partitie ascunsa, sau publica nereformatata. Orcum e greu de ajuns la astfel de virusi si tind sa cred ca windowsul nu a fost reinstalat.
Poate fi un soft, care se pune in prim plan pe procesor, si il tine la100% sau altele.
Descarca advance system care de aici free, bifeaza tot in afara de defragmentare hard disk si scaneaza:
http://en.softonic.com/s/advanced-systemcare-7.1.0
Ar trebui sa se rezolve.Cand se blocheaza, folosesti combinatia Ctrl+Alt+Del, mergi la procese si in stanga jos dai sa se afiseze si procesele fara dreturi de administrator, il cauti pe cel suspect(nu system), si dai inchidere arbore proces.Asta in caz in care problema nu e pe baza de fisierele Microsoft din windows.
Sau ar putea fi niste scripturi de la motoarele de cautare care ar trebui sa le rezolve tot advance. Poti sa incerci sa reinstalezi browser-ul si chirpicii(Adobe).
Sper ca te-am ajutat, daca nu merge intreaba, funda?

| Snutzy explică (pentru BogdanSVPetc):

Am curatat laptopul de praf, am folosit programul si acum nu se mai blocheaza. Multumesc!

13 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Din pacate procesorul tau are probleme grave,de la hard nu se blocheaza un pc,doar de la ram saucpu, deci eu inclin spre cpu, inclazirea du-te curata-l de praf, verificata temperatura in windows /bios, daca vrei te ajut eu cum pot prin remote control

| K0sti a răspuns:

Du-l la curatit si schimbat pasta termica! Pana nu e prea tarziu, ca s-ar putea sa nu mai ai ce sa cureti!

| gelu1970 a răspuns:

Pot sa fie o multime de motive.
o reinstalare a sistemului operativ nu intotdeauna rezolva problemele, in cazul in care ai formatat bine.
incalzirea laptopului poate fi alt motiv.
erori in hdd
functionare proasta ram
malware in laptop
nu cred ca are rost sa continui
tot ce pot face pentru tine, de la distanta, e sa vad cum ai configurat laptopul, ce programe ai instalat, cum se poate optimiza, etc. insa trebuie sa instalezi teamviewer si sa accepti sa iti vad screen si sa misc mouse.
in caz contrar, bafta.

| danutzu96 a răspuns:

Probabil ceva bad-uri (sectoare duse pe hdd ) asa ca urmeaza sfatul celor de aici si du-l la service daca si dupe reinstall tot asa face.

| Mykymu a răspuns:

Daca e folosit de ceva vreme si foarte mult, poate sa inceapa sa de-a erori. Nu cred ca e de la windows, ci mai degraba de la piese. Du-l la un service si acolo iti vor spune exact ce are (cu siguranta va fi nevoie sa schimbe o piesa-doua... Succes!
Funda?

| ByeBye a răspuns:

Un lapotop se poate bloca si din cauza racirii proste, uitate cu atentie la ventilator daca porneste sau daca se aude mergand. Daca merge si nu scoate aer cald sau scoate greu atunci trebuie curatat. Daca nu il ai in garantie scoate-l din priza, scoate bateria, desfal si scoate ramii apoi bagai la loc, scoate si hdd si baga-l iar. Daca nici asa nu merge dul la un service.

| Børgø a răspuns:

Ar putea fi o problema de hard, du-te la un specialist in asa ceva.

| Satres a răspuns:

Pai na. reinstall windows sau garantie. Daca nu ai garantie da-l la cineva care se pricepe sau du-l la un service pentru pc-uri.

| Snutzy explică:

Am asteptat un timp si la fiecare program pe care am incercat sa il deschis mi-a aparut eroarea "Windows cannot access the specified device, path or file. You may not have the appropriate permissions to access the item.". Nu merge nici cu run as administrator si nici nu ar avea sens din moment ce programul a mers un timp.

| CinevaNou a răspuns (pentru Snutzy):

Ai virusi sau iti moare hardul.

| Benea_Daiana_2000 a răspuns:

Probabil ai probleme la windows, si eu am patit la fel, dar l-am dus la un specialist si mi-a refacut windowsul. Am avut 3 virusi in el.De cand l-am refacut, acum 5 luni n-am mai avut probleme...

| Parisi_Giulia_1998 a răspuns:

Placa de baza