| stefanbadass a întrebat:

Bună, de curând, aproximativ 4 luni mi-am luat un laptop Lenovo G50 foarte bun, sunt foarte multumit de el, dar de 3 zile nu stiu ce are că intru pe el, iar dupa 15 min se blochează tot, imi apara cerculetul albastru de la mouse. Vă rog, ajutati-ma, nu stiu ce să fac... Multumesc anticipat, Funda! big grin

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

A nu se lăsa pc-urile pe mâna amatorilor ca cel de aici, că o să regretați amarnic... Spun asta datorită reworck-urilor virtuale după unu de ăsta și fizice după cei ca el

În cazul tău.Problema poate surveni de la viruși, supraîncălzire hardware sau unui sistem de operare și aplicații furate.
Dacă și când intrii în safe mode problema persistă, atunci problema poate venii de la supraîncălzirea componentelor hardware(acumulări de praf, scame dacă știi că nu l-ai exploatat conform, etc) și se rezolva într-un service autorizat, unde tehnicienii de acolo îi vor face o verificare hardware, mentenanța și să sperăm că nu s-o dus ceva chipseturi prin el.Succes

19 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Iar pentru tine baietas, daca Gelu s-a oferita sa te ajute, atunci accepta ajutorul, sa nu-l mai cere! Puneti mana si cititi ca sunteti niste habarnisti, nici componentele unui calculator nu sunteti in stare sa le stiti!

| gelu1970 a răspuns:

Depinde ce uz ii dai, ce ai instalat pe el, ce program antivirus folosesti, ce sistem operativ, etc.
instaleaza team si facem tot posibilul sa il optimizam. altfel, fara sa pot vedea nimic nu te pot ajuta.

| stefanbadass explică (pentru gelu1970):

Ai putea sa ma ajuti cumva? Ca nu prea mă descurc cu de astea si nici nu te-am prea inteles.

| stefanbadass explică (pentru gelu1970):

TeamViwer? Cum te pot contacta?

| stefanbadass explică (pentru gelu1970):

Cum te pot contacta?

| gelu1970 a răspuns (pentru stefanbadass):

Scrie un id de yahoo aici sau in mesaj privat

| gelu1970 a răspuns (pentru stefanbadass):

Bun. ma duc sa cinez. peste 15 minute revin

| gelu1970 a răspuns:

Stefan tu faci cum crezi. cel ce isi spune lupul de pe net scrie multe prostii. inclusiv propovaduieste instalarea de linux in pc deoarece functioneaza impecabil.
in plus, pentru personaje ca el, a activa un sistem operativ de Microsoft inseamna a virusa pc.
daca ar exista atata corectitudine in tara romaneasca, el singur s-ar abtine sa eticheteze pe cei din jur.
ce binefacere ar fi sa se limiteze intr-un raspuns care sa te ajute intr-adevar.

| DeyCj a răspuns (pentru gelu1970):

Pune mâna și învață service pc, da cum trebuie nu de pe net și YouTube, unde numa prostii făcute de amatori găsești, și apoi să zici că vorbesc aberații.Asta se reflectă în răspunsurile amatoare ce le dai, răspunsuri ce indirect încurajează și perpetuează infracțiunile și ciobănismul cibernetic.Practici dezgustătoare ce trebuie stârpite nici de cum perpetuate!
Nu propovăduiesc instalări de Linux, dar în schimb deștept copiii cu creierele spălate de MEC ce ajung sa creadă eronat că numa Microsoft și Windows există în lumea asta! NU e așa, ba din contră tot ceea ce face Microsoft și ce e făcut în parteneriat cu corporația asta de doi bani îs numa gunoaie.
A oferi o alternativă reală la mizeriile comerciale nu e o propovăduire, ci o prezentare a unei soluții viabile și sustenabile, comparativ cu cele oferite de turmă... Rezultatul se vede, dar comparativ cu alții nu mă laud cu asta.Cei ce m-or ascultat, și-au rezolvat problema la nivel de service autorizat.Idem s-a procedat și la asistență software.Eu nu fac diferența între user TPU și client, ci îi tratez la egal, adică beneficiază ambii de calitate identică indiferent că e gratis sau contra cost.Una e să crezi că știi face și alta e să știi face real.
Subiect încheiat.Definitiv.

| gelu1970 a răspuns (pentru DeyCj):

Intr-adevar eti un "personaj" lipsit de tact si ceea ce e mai important, modestia nu te caracterizeaza.
daca ai avea putin tact ai intelege ca cei ce intra intr-un loc tip TPU stiu perfect ca exista service pentru un pc sau laptop. cati nu s-au ars cu serviciul tehnic, in sensul ca s-au ales cu facturi umflate si cu pc in acelasi stadiu sau mai rau. sunt convins ca exista si locuri unde lucreaza cu cap dar sunt putine. acum putin timp cineva de pe TPU a dus in service un laptop ce avea licenta adevarata Microsoft, iar cei din service i-au pus unul pirat si i-au sters cel original. e un exemplu din multe cate am auzit. si din felul in care te exprimi cred ca tu esti unul acest tip de "profesionisti".
de foarte multe ori ti-am citit aberatiile scrise, in plus ca nu stii sa scrii corect gramatical. ar trebui sa incepi sa iti pui intrebarea daca e normal sa scrii in asa fel la varsta ce o ai.
in ceea ce privesc raspunsurile ce le oferi pe TPU sunt toate identice:
virusi, hardware, sisteme operative furate, instalare linux, si varianta cea mai viabila: duceti pc la service.
eu ceea ce am invatat am invatat de la oameni ce au dedicat o viata intreaga acestui domeniu, oameni la care tu nu le ajungi nici macar la genunchi. asa ca nu te mai obosi sa spui ceea ce esti si ce ai invatat. de ani de zile ma dedic in general la repararea laptopurilor ce in service personaje ca tine le-au catalogat ca fiind moarte.
iar in final, alternativa ce o numesti reala, linux, e folosita de un procent minuscul de oameni. cand cineva isi cumpara un pc, si ii instalezi linux, care e deloc intuitiv, il omori, l-ai nenorocit. insa asta vine bine celor ce au un service. mi-e mila de cei ce merg cu o problema grava intr-un service de acest tip. subiectul il inchei aici. nu-ti port pica, si nici macar nu vreau sa discut cu cineva ca tine. fii modest, respecta pe cei din jur, lasa fumurile sa iti scada putin, si o sa ai de castigat.
mai pe scurt: schimba de mentalitate.

| K0sti a răspuns (pentru gelu1970):

Sistem de operare, nu sistem operativ, care e cu totul altceva. Nu mai inventati expresii!

| K0sti a răspuns (pentru DeyCj):

Lupule, Linux-ul este o alternativa la Windows, nu un substitut! Nu poti face pe Linux ce faci pe Windows, asa ca nu mai baliverna! Sunt de acord cu tine in privinta softului licentiat, dar atat!

| gelu1970 a răspuns (pentru K0sti):

Ai dreptate. vina e a mea. insa m-am exprimat gresit fara sa vreau. eu toate aceste lucruri le-am invatat in alta limba K0sti. de aceea si greseala de exprimare. mersi pentru corectare.

| K0sti a răspuns (pentru gelu1970):

Cum adica in alta limba? happy

| gelu1970 a răspuns (pentru K0sti):

Adica aici unde sunt eu sistemul de operare se numeste:
sistema operativo
insa tu ti-ai dat seama ceea ce am vrut sa scriu.
mersi pentru intelegere.

| K0sti a răspuns (pentru gelu1970):

Aaaa, ok, parlare italiano! happy
Las ca mai sunt si altii, nu esti singurul!

| DeyCj a răspuns (pentru K0sti):

Nici nu am spus asta.Normal că nu ai cum, mai ales când vine vorba de softuri comerciale sau aplicații comerciale profesionale. happy, dar pentru uzul zilnic, nu gaming comercial și alte prostii de-astea e o alternativă bună vs softurile Microsoft.

| K0sti a răspuns (pentru DeyCj):

Pai exact asta fac majoritatea de pe aici! In plus, ei nu sunt in stare sa faca diferenta intre hdd si memorie, la ei hdd-ul e memorie! Si tu vrei sa lucreze pe Linux. E ca si cum i-ai pune sa piloteze avioane! Pentru multi si Windows-ul e avion, da Linux-ul...

| gelu1970 a răspuns:

In plus, daca tu gasesti pe cineva de pe TPU pe care am ajutat, si iti spune ca i-am facut ceva rau in pc sau laptop, atunci poti sa dai dreptate "profesionalului" de mai jos. eu nu l-am contrzis niciodata in cei doi ani de cand intru aici, cu multitudinea de aberatii ce a scris. multa bafta. mergi la un service si plateste ca sa iti optimizeze laptopul.