| 78intrebari12raspunsuri a întrebat:

Buna! De foarte mult timp, ma chinui sa imi pun wifi pe laptop-ul meu. Nu merge fara hotspot. Ceea ce este foarte ciudat, deoarece telefonul meu primeste wifi de la router. Nu inteleg de ce acest laptop nu vrea sa se conecteze. Uneori imi apare reteaua, dar dispare imediat. Numai cu acest laptop am probleme! Va rog frumos sa imi spuneti cum pot gasi o solutie la aceasta problema. Este enervant, daca vreau sa-mi folosesc laptop-ul, trebuie sa am si telefonul deschis. Dau funda.

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Se poate pune telefonul la distanță de laptop pentru a vedea dacă mai merge. Poate că de asta merge la telefon fiindcă semnalul e mai puternic, dar poate fi și de la canalul pe care transmite routerul.
Dacă nu merge nici în apropierea routerului, atunci cel mai probabil e din cauza canalului pe care emite routerul.
Dacă merge de aproape, atunci modulul wi-fi din laptop e stricat sau antena wi-fi din laptop nu e conectată bine.

5 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Poate că wifi-ul de la laptop are un domeniu de frecvențe mai redus și nu prinde routerul (poate chiar din setările wi-fi ale laptopului). Poate că ar trebui setat manual canalul pe care transmite routerul pe o frecvență ce poate fi recepționată de laptop sau poate că wifi-ul laptopului nu merge bine și prinde doar telefonul pentru că e mai aproape și semnalul e mai puternic.

| Mihai0101 a răspuns:

Ar fi minunat sa-mi spui ce model si serie e leptopul tau sa te pot ajuta.

| Mihai0101 a răspuns (pentru Mihai0101):

Mai exista o varianta simpla foarte.Iei un stick wifi si il bagi la laptop si asa sigur merge nu e nevoie de driver sau alte prosti doar un stick wifi!

| Mihai0101 a răspuns (pentru Mihai0101):

Asta ar rezolva problema mai simplu fara sa umbli prin softul leptopului sau a ruterului decat il bagi si atat

| Mihai0101 a răspuns (pentru Mihai0101):

Poate lasi si o funda laughing