| anonim_4396 a întrebat:

De foarte mult timp - vreo jumatate de an - am o problema; imi apare pe desktop multe dungi rosii orizontale tremurand ( ca puricii de la televizor :p ). Daca stie cineva; ce probleme pot sa am? Stiu ca virusi nu pentru ca am schimbat de mai multe ori windows-ul in ultimele 6 luni.

5 răspunsuri:
| fresHZoNe a răspuns:

Probabil cablul care intra din monitor in calculator [cel cu mufe albastre] este defect, s-a dus ecranajul sau poate chiar monitorul este de vina. incearca si cu un alt monitor si daca ai aceleasi probleme se poate sa aiba si placa video vreo buba

| danimotenel a răspuns:

E de la placa video, o fi arsa asa am patit si eu, daca iti apar dungi inseamna ca e arsa.

| NICKSOOO a răspuns:

Matusa mea a avut la laptop o asemenea problema si a fost in oras, iar acolo i s-a spus ca ii apar acele dungi pentru ca a "bruscat" laptop-ul( l-a lovit, etc; desi nu-l lovise). Asta se intampla undeva acum un an, maxim 2. In prezent, are pe jumate dungile, probabil iti dispar si tie cu timpul.

| andreisoci a răspuns:

Iti apar dungi rosii? sau cu purici? daca iti apar dungi rosii, cum ar venii un joc de lumini, inseamna ca ti-e virusat rau calculatorul, sau poate fi de la cablul din spate care vine de la unitate

| AliveOne a răspuns:

Dungile sunt din alta cauza:
1.ar putea fi de la placa video
2.ar fi posibil sa-ti fi murit pixelii...
daca ti-au murit trebuie sa-ti schimbi monitorul. daca apesi in zona linilor acolo cu degetul ce se intampla? ce culoare se faC? e la fel ca peste tot incearca si intr-o parte in care nu e nimic daca face tot la fel inseamna ca pixeli sunt buni si ca placa video sau cablu de la monitor nu e conectat corect windowsu nu are treaba cu asta intr-adevar happy
FUnda?
succeshappy
bye