| AnaAna8 a întrebat:

Bună, deci am un document semnat și stampilat și acum vreau sa îl trimit pe mail dar nu știu cum. Mă puteți ajuta?

7 răspunsuri:
| Serpisorul a răspuns:

Il scanzei la o imprimanta si il trimiti. Sau daca nu ai o imprimanta cu scanner te poti duce la o papetarie, unde tragi la xerox si ii poti ruga sa ti-l puna pe un stick.
Sau poti pur si simplu sa ii faci o poza mai clara cu telefonul si sa il trimiti de pe telefon. Depinde de cat de important este acel document.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Serpisorul):

Exista aplicatii care scaneaza cum trebuie de pe telefon - fac (semi)automat crop si ajusteaza contrastul plus conversie in PDF/DOC. De exemplu poti face asta chiar cu Google Docs.

| Daniel323 a răspuns:

Poza cu telefonul.

| Bizon95 a răspuns:

In ziua de azi: poza cu telefonul, cum a spus si GabiDumitrescu ai si aplicatii ajutatoare

TOTUSI, daca e o treaba oficiala, nu ar strica un scaner (orice imprimanta multifunctionala are, doar ca trebuie sa fie conectata la calculator si cu drivere instalate si nu folosita doar pe post de copiator sau numai imprimanta)
cu un scaner obtii o copie digitala perfecta

| GPA a răspuns:

Pentru a-l trimite prin mail la calitate înaltă, ai nevoie de un scanner / o imprimantă.
Introduci în scanner documentul, folosești soft-ul imprimantei și asistentul de scanare "Scan asistent" și salvezi poza(format jpg/png) după ce a scanat. După aceea o atașezi la mail.

O altă opțiune este telefonul.

Prin softul de cameră photo - setări (funcția scanare document)

Prin aplicații terțe : https://play.google.com/store/apps/details?id=net.doo.snap

https://www.google.com/......ttps?/aclk

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru GPA):

Haideti mai, nu exagerati cu calitatea perfecta. Xiaomi Mi A1 - deci nu ceva cu super-camera de top, am trimis documente generate pe telefon prin scanare la ANAF si institutii din strainatate fara sa fie nici o problema.

| Andreeush a răspuns:

Trebuie scanat.