| RaduAsSilver a întrebat:

Buna dimineata. As avea o foarte mare nelamurire in legatura cu laptopul meu si al prietenului meu.
Laptopul este achizitionat recent (< 2 luni). Este HP,am luat de pe site-ul lor toate driverele; la sectiunea Graphics, sunt 3 drivere: AMD,AMD,Intel.
Evitand faptul ca stiu chestia cu placa incorportata,etc, etc... am decis sa instalez doar cele 2 AMD-uri. SI uite asa,le-am instalat,totul bine,acum vine problema:
- cand dau la graphics,mie imi vede Intel HD Graphics Family Chipset, nu AMD Radeon 7470 (care o am eu);
- am intrat la Manage, sunt amandoua instalate,am incercat sa dau la Intel disable,insa nu merge,mi se pune pe VGA;
- am intrat in BIOS,acolo nu pot face absolut nicio modificare la placa video;
- am intrat in Catalyst,si ce mai e acolo,am modificat,nu mai stiu ce, insa tot nu merge.
Nu ma pot juca absolut niciun joc mai recent. Nici Euro Truck Simulator 2. Imi merge foarte foarte greu jocul,in Crysis nici nu imi intra,Most Wanted dau sa plec cu masina,ma trezesc in zid,etc.

Stiu de chestia ca daca intri intr-un joc,sau ceva mare care necesita placa video,ar trebui sa se schimbe pe placa cealalta,insa mie nu mi se schimba. Daca intru la Can you run it,nu imi vede placa video acolo, si toate cele.

Va rog sa cititi cu atentie liniutele care le-am postat. Nu imi postati iarasi aceeasi chestie de doua ori.

5 răspunsuri:
| laptopnews a răspuns:

Instaleaza toate driverele necesare. Teoretic placa video dedicata ar trebui sa intre in functiune doar atunci cand e nevoie de ea.

| s3my a răspuns:

Ce model e laptopul? de ce erau 2 chestii acolo la d-load? De ce esti sigur ca ai placa video pe care susti ca o ai? Stii ca poate sa fie laptop model xyz cu o placa video... si model tot xyz cu alta placa video?

| RaduAsSilver explică (pentru s3my):

Https://www.pcgarage.ro/......ux-silver/
Acesta e laptopul. De unde sa stiu eu de ce erau 2 chestii pe site-ul oficial? Pentru ca asa scrie in cartea de la laptop.

| s3my a răspuns:

Am intrat pe site-ul de la HP, la laptopul tau, la drivere, m-am uitat, am vazut pentru ati ca sunt postate doua versiuni, una mai veche, una mai noua, nu trebuie sa le ai pe amandoua instalate in acelasi timp.

de cate ori am lucrat cu ati / amd am stiut ca sunt mai pretentiosi la drivere asa ca : asigura-te ca ai versiunea mai noua de driver : exemplu 8.91 e mai nou decat 8.84.

dezinstaleaza orice driver / chestie pentru placa video amd instalata

restart la calculator [ nu, serios... restart ]

instaleaza cel mai nou driver, restart

all done.

mai mult, placa video, nu e geniala, nu te astepta sa poti juca chiar orice, mai ales daca ii bagi umbre, antialiasing, anisotropic filtering si post processing in jocuri.

| s3my a răspuns (pentru s3my):

Acolo unde am zis " ati ", m-am referit la AMD... sunt de moda veche si m-am obisnuit cu "ATI" de pe vremea cand nu erau inca achizitionati de " AMD "

Mai mult : tu esti sigur ca din... cine stie ce incurcatura nu ti s-a livrat un laptop cu placa video Intel graphics blablabla sau cum s-o numi?