| Girly97 a întrebat:

Buna dimineata! La cateva zile dupa ce un port USB al unitatii PC s-a defectat fara motiv si am fost nevoita sa conectez tastatura la alt port USB disponibil, azi dimineata cand am pornit calculatorul dupa ce m-am trezit am vazut ca becul din hol s-a oprit. M-am uitat la siguranta cum fac intotdeauna cand se intampla ceva de genul acesta si am vazut ca siguranta din mijloc este in jos, afectand doar cateva camere din casa. Toate astea doar pentru ca am pornit eu calculatorul. Am ridicat siguranta si camerele afectate au primit curent.
Dar este prima data cand se intampla asa ceva, mai ales de la un simplu PC si nici nu am intentia de a cauza daune majore casei. Oare calculatorul meu este de vina?

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| carevaescu a răspuns:

Improbabil.

| carevaescu a răspuns (pentru carevaescu):

Dar asigura-te ca ai toate cablurile conectare bine si lipsite de umezeala.

Daca ai totul racordat la un triplu, schimba-l si vezi daca mai apare problema.

Posibil sa fie si de la priza. Schimb-o si vezi.

| NeaNicu78 a răspuns:

1.Verifica legăturile de la priza până la Pc
2. Cheamă un electrician autorizat pentru o revizie/remediere a instalației electrice din casa ( este anormal sa fie probleme pe prize si să cadă si lumina in alte camere, lucru prost facut )

| SmartASS123 a răspuns:

Serios acum, să nu fim copii naivi și să credem că un calculator, o tastatură sau orice altă mică aplicație electronică poate fi de vină pentru problemele electrice din casă. Poate dacă ai fi avut puțină experiență sau un creier funcțional, ai fi realizat că problemele electrice din casă pot fi cauzate de orice - de la o siguranță uzată la o priză defectă sau chiar de un cablu electric deteriorat.

Deci, să nu cauți vinovați acolo unde nu există. În loc să-ți faci probleme despre calculatorul tău, ar trebui să te gândești mai mult la întreaga instalație electrică din casă și să o verifici pentru orice probleme sau defecțiuni. Și mai ales, să înveți să folosești cu mai multă responsabilitate aparatele electrice pentru a evita astfel de situații.