| anonim_4396 a întrebat:

Buna dimineata.trebuie sa reinstalez un windows la netbook.Cu stick boot-abil bineinteles.L-am cumparat cu windows 7 ultimate instalat.Intrebarea este, daca nu am windows 7 ultimate la indemana si am windows xp sp 3, ar merge bine netbook-ul? Am un joc GTA 3 si vreau sa-mi mearga.Ma gandesc, mai pot reinstala windows xp sp 3 daca acum ruleaza windows 7 ultimate?

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

Incearca. De regula poti instala, dar trebuie sa intrii in BIOS si sa te uit la o setare AHCI/IDE. E setata pe AHCI. Pentru a instala XP trebuie sa schimbi pe IDE. Daca nu merge, lasi setarea asa (IDE) si cauta un windows xp sp 3 SATA DRIVERS. Iar W7 ultimate e prea pretentios pentru un netbook.
Descarca de aici ce varianta vrei de W7:
http://www.softpedia.com/progDownload/Windows-7-Download-118183.html
(eu as merge pe Home premium pe 64 biti). Cele cu N nu au Windows media player.

| anonim_4396 explică (pentru horia2012):

Mersi de rapuns.Deci pentru a instala win xo sp 3 trebuie sa setez din bios pe IDE. Mi s-a parut si mie cam..nu stiu cum ca pe un netbook sa ruleze win 7 ultimate ( e si in limba Romana).L-as lasa pe asta, merge bine dar e un virus care a distrus tot, programele se deschid in open whute, altele se deschid in VLC.Nu e netbook-ul meu, e al unui amic copil si iti dai seama ce a facut in el. Nu conteaza ca win 7 nu are Windows Media Player, ii descarc si instalez un player. Ma gandeam numai daca ii merge cu win xp.O sa incerc sa fac cum ai zis, multumesc. Nu cred ca o sa caut un home pentru ca se ia in mult timp, deja am de facut stick-ul boot-abil si dureaza ceva timp.Stii cum sunt copii, vor repede repede.happy

| horia2012 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu placere. OK. Dar poti sa-l faci cu rufus:
http://rufus.akeo.ie/? locale=ro_RO

| anonim_4396 explică (pentru horia2012):

Desigur cu rufus, mi se pare cel mai usor.Il am deja. mersihappy

| horia2012 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu placere.

| anonim_4396 explică (pentru horia2012):

Vreau sa te intreb inca ceva. Daca descarc pe 64 de biti merge la sitemului netbook-ului? Pana acum a rulat pe 32.

| horia2012 a răspuns (pentru anonim_4396):

Descacrac programelul asta gratis:
http://www.softpedia.com/get/System/System-Info/CPU-Z.shtml
instaleaza-l pe notebook, deschide-l si uitate la "instruction", daca apare "EM64T" poti instala pe 64 biti.

21 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Recomandarea mea este să nu faci prostia. uite de ce:
http://www.microsoft.com/en-us/windows/enterprise/endofsupport.aspx
Ca sistem de operare mai bine Windows 7 home premium, deoarece este destinat special pentru un user casnic. Ultimate-ul e doar o prostice comercială, si fac pariu cu tine ca nici 5% din ceea ce știe s facă real nu vei folosi.
Obține copie legală de aici:
http://www.softpedia.com/get/System/OS-Enhancements/Windows-7.shtml
Nu folosii activatoare și idioțenii a al YouTube sau gaoogle sau ce ai auzit de pe al alții, asta daca nu vrei probleme cu Micorosft-ul, ca se știe ca de ioeri a activat TPM-ul și în Windows 7, aia înseamnă că o sa ai probleme, așa cum încep deja sa aibă toți care l-au activat ilegal, plus ca furi fără rost.
Apoi daca netbook-ul tău nu baie optic poți folosii rufus să faci un stik butabil cu Windows de aici:
http://rufus.akeo.ie/? locale=ro_RO
Concluzia. Poți uita de Xp, asta doarece legal nu se mai găsește înca de anul trecut și ce este ilegal sunt copii contrafăcute, adica modificate cu programe ca Nlite, si care toate conțin programe ce fură date, și mai grav acești vuruși se cuibăresc în sectoarele de boot sau în BIOS.Rezultatul, har disc cu baduri, date furate, răspândirea virușilor reali pe internet prin calculatorul tău(din vina ta) și altele.
De ce să furi când poti folosii legal Windows? Asta e românism pur.
Succes

| DeyCj a răspuns (pentru DeyCj):

PS, netbook-urile NU sunt pentru gaming, nici laptop-urile low-end, ci așa cum îi si zice numele Netbook, adica pentru internet, multimedia, etc, de asta în 90% dine cazurio ele rulează un sistem de operare LInux.Un oS de genul ăsta este conecput special pentru internet, multimedia, etc, nici de cum Windows care este o platformă pentru rulajul aplicațiilor comerciale și jocurlor comerciale. Vrei laptop de gaming ia așa ceva:
http://www.alienware.com/landings/laptops.aspx
da este singurul laptop de gaming care este real conecput pentru asta nu doar comercial adică mincinos.

| anonim_4396 explică (pentru DeyCj):

Da multumesc pentru raspunsuri.O sa caut un 7 home premium, dar de unde legal fratioare, fara sa dam bani? Costa milioane, ori noi abia ne mai raman 20-30 de lei din salariu. Spune cum sa iau un home lega; fara sa dau milioane si sunt inr and cu lumea.Am un win xp original, ala cred ca nu fac nicio boacana daca il insta; ez.Iti inteleg durerea dar ce sa facem daca nu avem sa dam milioane pe un win legal. Si eu sunt adeptul dreptatii, vreau sa fiu drept, dar astia nu te lasa.Ma chinui sa iau un windows original cu chie cu tot si nu reusesc, trebuie sa fii bancher sau sa ai salariu de sus pus sa imi aduc aminte sa iau un win legal. Asa si bietii astia de copii care din vai de mama lor banii de alocatie, unde sa de-a baniii mai intai. Inteleg ce spui si sunt de acord, dar...asta-i situatia.Da-mi un site sau ce stii de unde sa descarc un home premium legal, gratuit si esti bomboana. Pa.happy

| DeyCj a răspuns (pentru anonim_4396):

Durerea o să fie a voastră și încă una mare de cap și de buzunar, de mai furați mult Windows.Ia în calcul ca de ieri TPM-ul s-a activat și în Windows 7.Deci cei ce l-ați furat și activat ilegal o sa aveți probleme, la fel cum au deja ciobanii cibernetici ce au activat ilegal windows 8.1 RTM de exemplu.Adică or furat ca proștii sau roânu, fără rost, numai de dragu de a fura.O mulțime de cazuri știu. Windows-ul ce îl deții dacă nu e licențiat cu factură este furat.Din momentul în care ai folosit un serial furat de pe internet, sau l-ai instalat pe mai mult de un calculator, este furat, windows-ul Xp.
Deci ceea ce știai tu este doar o simplă eroare.Așa cum ziceam tehologia a evoluat dar unii români nu o merită și/sau spiritul de turmă domină rațiunea.Chestie gravă dar am avut un exemplu bun și anume americanii.Ca ei o să ajungem adică o nație de retardați.
Cine te-o mințit ca nu poți folosi Windows legal și pe gratis?
Mentalitatea românului asta e problema. Windows 7 se poate folosi legal în trial și un an.Rearm la 30 de zile.Deci nu va pot înțelege și vă condam că furați ca fraierii fără nici un rost.Nu ești gamer și mai bine, sunt o mulțime de alternative legale si gratuite.Îti placae să îți pierzi viața jucându-te? Atunci plătești pentru asta.

| DeyCj a răspuns (pentru DeyCj):

PS.și eu și Horia ți-am dat singurul loc de unde se poate obține Windows legal și gratis.Da este complet funcțional fără restricții dar ca să îl licențieizi trebuie să cumperi o licență, adică dreptul de utilizare a lui, că Windows-ul NU este alm tău nici de îi cumperi licența ca este al Microsoftului. Când îl instalezi citește EULA-ul care este contractul tău de user cu Micorosoftul și îmi vei da drptate.

| anonim_4396 explică (pentru DeyCj):

Multumesc de raspuns, insa cam dur la adresa romanilor. Fara suparare dar te jignesti si pe tine in primul rand, Faptul ca sunt atatea key serialuri de windows pe internet, nu cred ca e viina mea sau a ta, sa se ia microsoftul de noi. Microsoftul sa se ia mai intai de adevaratii pirati nu de mine sau tine care accesezi o pagina si dai copy paste de acolo. Am observat ca ai spus ca un windows veritabil trebuie activat numai pe un singur calculator. Mi se pare un fel de reclama la windows-uri.Cum adica,daca eu mai multe calculatoare,la toate trebuie sa le cumpar windows cu licenta?
De acord cu tine ca se fura, dar nu fur eu nene, fura altii si le pune pe net, daca observam, site-urile cu seriale de windows sunt ma mult straine. Nu am activat niciodata cu seriale de pe net.Am spus destul de clar ca am windows xp legal, cumparat din magazin si aia vreau sa instalez pe windows-ul baiatului cu netbook.Acuma sunt hot ca dau ce am cumparat eu? Trebuie sa cumpar alt windows sau licenta pentru ai baga baiatului pe netbook? Suna a reclama si amenintare cu una si alta numai sa cumpar licente. Nu vad problema ca EU si numai EU ii bag baiatului un windows cumparat. Daca e windows legal, nu vad ce problema este.Nu e copie, nu nimic, e cd cu windows legal si il instalez eu. Microsoftul sa se ocupe de cei ce fac copii in mii de exemplare si le vand la taraba.Aia-i piraterie si furt.Gresesti ce spui. Fara suparare. O zi buna.

| DeyCj a răspuns (pentru anonim_4396):

Făceam referire la o categorie anume, categorie în care cam 20% nu ne încadrăm.
Cu serialul este vina userului că îl folosește.Nu are nici un drept s-o facă.Că există așa ceva pe google asta nu înseamnă ca este și legal, sau normal. Încă google lucrează să excludă site-urile ce fac obiectul plîngerii la DCMA de către Microsoft și este doar o chestiune de timp pâna vor disprea. sau le lasă că știu toți ca Xp va devenii istorie din Aprilie iar cine va ignora asta se va pomenii din Mai în colo că youTube-ul nu va mai funcționa, aplicațiile nu vor mai fii compatibile cu Xp-ul, etc, și atunci la ce bun să îl mai folosești, după ce că e și ilegal.Mai bine ceva mult mai bun cum îi WinuX de la mine de pe site. Distro linux așa de rea încît rulează pe 20 de desktop-uri casnice două de firmă și un server.Da îmi place că Linux-ul e rău(dar numai în viziunea Microsoft și a mentalității românului)...
Poate ai auzit de așa numitele leaket links de MS 8.1.Nu recomand la nimeni să le folosească ca este Windows contrafăcut, de aia îl și lasă Google-ul, ca este warrenz(probabil ca să se amuze de victimele inocente ce vor fi executate de Micorsheet). Alea sunt copii ilegale de Windows 8 RTm, modificate cu RT 7 Lite(alias copilașul lui Nlite), ce conține o „pârghie"(nu îmi vine alt cuvânt)pentru lansarea unui atac de haking pe serverele Microsoft, pentru a infiltra neautorizat „pach-uri" anti TPM. Logic victima „inocentă" va fi executată, adică userul român ce fură Windows din sursa aia.Nu e de glumă cu așa ceva.
Conform EULA-ului Microsoft, nu scris de mine ci doar citit de mine, cam da.Nu ai voie să instalezi o copie Windows OEM(ceea ce ai tu mai mult ca sigur) pe mai mult de un PC. Poți să îl deții legal, că în momentul cînd îl vei instala pe un alt PC decât unul singur și o singură dată este copie pirat.Crezi că gates a ajuns multimilorar lucrând cu ziua? Nu, Nu ci furând patente la bursă si implementând politici de licențiere de-astea.

| anonim_4396 explică (pentru DeyCj):

Daca din Aprilie xp-l devine istorie (stiu asta) ce facem mai nene cu sistemele mai slabe, cele de 512 mb si capacitatea hardului de 40 de giga.Eu unul stiu ca nu, erge windows-ul 7 la el.Ia zi,ce sisteme de operare bagam pe ele? Altele sunt mult mai slabe. Sau le aruncam de dragul sa le cumparam lor windows-urile si calculatoarele nou aparute sau mult mai scumpe? Noi Romanii asa hoti cum suntem,avem parte de numai vechituri, vreau sa spun ca acum am sistem bun dar inediat nu mai ai ce face cu el, ca apare o interdictie la un windows (cum e cazul xp) si trebuie sa cumperi alt sistem compatibil cu ce a mai scos microsoftul(la sisteme de operare windows marefer). Deci o solutie sa nu arunc calculatoru, ce windows recomanzi tu, pentru ca 7 NU MERGE bine. Nu pot renunta la placinta mea facuta la cuptor in casa de dragul sa cumpar de la Mc"Donalds, intelegi?

| DeyCj a răspuns (pentru anonim_4396):

Da știu și este o prosie asta, dar după Microsoft și gașaca lor de sateliți-căpușe (producători de hardware, jocuri, de antivirui în special).Să se arunce și să se cumpere calculatoare ce au Wndows 8 preinstlat pe ele, asta vrea Microsoft-ul, că de acolo își ia banii=Bill happy happy, dar de asta sunt oameni ca mine care știu să ofere soluții soft fără costuri și unul din puținii promovatori si implementatori de soluții Liinux, reale nu ca linux=Ubuntu. Aberație, că Ubuntu e un Os linux comercial, adică prost ce are ca scop Jos Microsoft că avem ceva gratis de dat la useri.Idem și Oppen SUSE.Fac lumea Oppen source de rușine după mine.
Pe așa configurație, de exemplu Winuangryvezi la mine pe site-ul de la profil), care este o distribuție linux dezvoltată și susținută de mine+suport tehnic, ce rulează pe 20 de calculatoare casnice, plus încă vreo 10 ale cliențiilor mei, două de firmă și un server, de fapt un Xubuntu optimizat pentru hardware vechi ca înlocuitor de Windowws XP, iar calculatoarele cele 30 pe care lucrează toate au avut Xp, sau poți încerca Puppy linux.Lubuntutu, și multe altele, dar desigur nu la toți le place linux-ul din cauza conceprrtelor eroanate de acum 14 ani care acum sunt istorie, care chiar dacă îndeplinește nevoile unui user normal de calcualtor(office internet, muzică filme și chiar și jocuri, dar nu comerciale, ceea ce și recomand mai aels pentru că ai un băiat(sunt multe jocuri linux ce sunt educative nu agresive și care să creeze dependență ca cele de Windwos, care se știe ca au o influență negativă asupra comportamentului copiilor, s-au făcut studii și rezultatul nu o fost prea de bine)) nu le place românilor din cauza prostiilor expirate ce datează de acum 14 ani în care se zice ca Linux ete greu de folosit, nu merge nimic pe el, este pentru hakeri, etc.
Idioțenii acualmente.Asta mai este numai în mentalitatea românului, și accentuez asta, că un user stărin de calculator, daca îi prezinți o soluție mult mai bună o testează(testat și dovedit) daca îi place lucrează cu ea, dar românu face pe dos, spune nu din start și nu vrea să încerce ceva nou.Nu toți e adevărat, ca drept dovadă că încă implememntez poiectul meu în continuare, ca soluție gratis la Windwos XP.
Deci se poate și există soluții, dar trebuie căutate acolo unde trebuie.Detalii daca te interesează.

| anonim_4396 explică (pentru DeyCj):

Ti-am dat configuratia calc meu.Chiar ma intereseaza sa incerc linux dar nu stiu exact ce se potriveste. Daca poti, imi dai un link direct sa-l descarc, Iso sau nu, il fac eu.Si sa-l instalez in paralel cu windows.Adica,un timp,pana ma acomodez cu linux, sa mai pot intra si pe windows. Dupa ce ma acomodez cu linux, bineinteles ca voi sterge windows-ul. Daca vrei sa ma ajuti, e ok si multumesc. Deci un link direct, iso sau nu.

| DeyCj a răspuns (pentru anonim_4396):

Recomand așa:WinuX
https://sites.google.com/site/lupusinguraticlinux/distributii-proprii-1
Deoarece are ceva mai mult versus o distro linux standard, cum ar fi acplicații asemănatoare cu cele de Windwos Xp, codecurile „nonfree"(așa le zice la cele care u sunt oppen și implicit nu le conțin distrurile standard, dar sunt disponibile spre download in centrele software gratuit)
Lubuntu 12.04
http://lubuntu.net/tags/lubuntu-1204
Puppy linux
http://puppylinux.org/main/Download%20Latest%20Release.htm
De unde recomand Lucid-ul că este compatibil cu sodftul de Ubuntu(.deb), deci ai aplicații de unde alege.
Antix
http://antix.mepis.org/index.php?title=Main_Page
Ubuntu based, destiant hardwareul vechi.
Watt OS
http://www.planetwatt.com/
Idem.Tot bazat pe Ubuntu dar cu un kernel modificat.
DLS
http://www.damnsmalllinux.org/
Cea mai simplă și kică distribuție GNU linux existentă. Inițial un proiect pentru a se vedea cât soft intra în 50 de mb ISO, ce a devenit o dostro linux pentru hardware vechi, dar trebuie să știi un pic cum funcționează un sistem Linux.Dar per anasamblu e minunată, și am testat-o pe un PIII la 866mz cu 384 mb ram.Lucrează surrinzător de bine, la fel ca Puppy-ul.
Succes. Dacă întâmpini dificultăți te ajut cu mult drag.
PS
Toate cele recomandate se pot testa în mod live CD butate live de pe un stik USB sau de pe un CD/DVD.
PS n2
Dacă te hotărăști să faci dual boot în cazul WinuX este un manager de boot loader, la restul trebuie instalat din surse.
deorece boot loader-ul nu va mai fii cel de Windwos ca va fi preluat de Kernelul Linux iar în cazul dual-ului va trebuii editat MBR-ul din Linux ca să poți buta la cerere și pe Windows, altfel sistemul va buta implicit direct pe Linux, făra a se putea alege sistemul la butare. Știu cum îi și eu prima data am mușcat-o pâna să mă prind de fază :)) :-".

| anonim_4396 explică (pentru DeyCj):

Ok,mersi.Am inteles.Intai voi intra sa ma documentez despre linux si apoi voi incerca sa descarct o varianta live.Sa vad cum merge si sa ma comodez. Dupa ce ma invat cu asta, il voi instala. Pentr ca dupa cum ai spus treaba cu kernelul.mai bine un linux live de pe cd.Cum nu prea stiu, sa nu fac altceva pe acolo.Ms si daca mai am intrebari, iti voi scrii e un mesaj privat, pentru ca deja am facut chat aicilaughing> O zi buna.

| DeyCj a răspuns (pentru anonim_4396):

happy.Da da.Ms La fel

| DeyCj a răspuns (pentru anonim_4396):

Ps.La mine pe site ai și informații despre linux.Bine distribuțiile independente trebuie actualizate dar în rest informațiile sunt minunate.Dar de mă pun pe traba rezolv și asta azi.

| stlucian a răspuns:

Mia mult de GTA III, maxim GTA Vice City nu o să îţi funcţioneze.Plus că nu ai specificat placa video.

Dar:

http://www.microsoft.com/en-us/windows/enterprise/endofsupport.aspx

Vezi aici si incearca pe win7 la gta3

http://www.youtube.com/watch?v=zRs1drFUdzY