| Articoleonline a întrebat:

Buna,

Doresc sa deschid un website si as dori sa stiu care ar fi primii pasi si cheltuielile de inceput. Multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri.

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Salut. Cheltuielile apar din:
1. Costul achizitionarii numelui unui domeniu. In functie de domeniu costul apare odata (domeniu.ro) sau apare anual(domeniu.com).

2. Odata ce ai numele trebuie sa pui site-ul pe un calculator. Astfel apare al doilea cost (lunar). Se cheama de hostare. In functie de platforma pe care ruleaza poate fi Microsoft si costa mai mult sau linux si este mai ieftin.

3. Odata ce ai locul unde va sta si numele te va costa site-ul propriuzis (ca este facut la comanda, cumparat de tine un template sau folosit o platforma (gen joomla, drupal, etc) tot costa persoana care il face). Daca insa esti suficient de pregatit ca sa te poti ocupa personal de el.

4. S-ar putea sa coate un pic mai mult si unele optiuni precum: mai multe ip-uri statice, email, antivirus, etc... presupunand ca le ai, bine-inteles.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde ce vrei sa faci. daca vrei un site gratis pe un subdomaniu gasesti o groaza de optiuni pe net.

vrei site facut si customizat de tine pe dpomeniu si hosting propriu trebuei sa scoti si ceva bani.

in a doua varianta ai nevoie de un programator care sa iti creeze site ul, eventual de un designer daca vrei ceva complex si de cineva care sa se ocupe de server, hosting si de intretinerea zilnica

| xxcrissxx223 a răspuns:

Si eu mi-am deschis un site de vinuri frantuzesti si tin sa iti spun ca am cheltuit in jur de 1000 de euro.

| RadioGloria a răspuns:

Nu tear costa mult si cred ca e si gratis. vorbim pe id radiogloriayahoo.com

| Articoleonline explică:

Am inteles. Multumesc tuturor pentru raspunsurile rapide si detaliate.