| dublud a întrebat:

Buna la mine in scoala e semnal wifi si cu telefon;[samsung galaxy s] si m.am conectat ...m.ai aveam 18 MB si recunosc ca am stat destul de ult pe net. Am stat non-stop pe mess am intrat sa mi-am descarcat 2 aplicatii am intrat pe youtube conquiztador google TPU.
Eu pana sa merg la scoala acasa nu am consumat MB. Ca imi da in meniu sa imi dezactivez netul de pe abonament.
De ce mi-ai luat din el?
Si la un coleg el e pe cartela... el sta cat vrea nu are nici o treaba.straight face
Si cum se calculeaza MB consumu?
Ca am 500. Ala cat timp vin 1 MB= 1 minut?
NU ziceti daca nu stiti. straight face

8 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Daca te referi la trafic 1 MB il consumi imediat cum ai deschis doua pagini de site mai mari (deci si in 30 sec) Chestia care este la tine Wirelles-ul a fost mai slab intr-o anumita zona si automat telefonul s-a conectat pri WAP ca sa nu iti intrerupa tie navigarea! Sau poate 18 MB reprezenta memoria care o aveai libera pe telefon si descarcand cele 2 programe memoria s-a diminuat!
De preferat: cand stai pe wirelles scoate cartela din telefon si atucni observi tot fenomenul! E cea mai sigura proba pe care o poti face!(daca intrerupe sau nu netul, unde este semnal slab, si de locurile alea te feresti) Bafta!

| ronin33dan a răspuns:

Tot ce este trafic se contorizeaza, nimic la retele noastre nu este moca, ai trimis un mesaj prin mess. te-a taxat, ai primit mesaj... te-a taxat, ai dechis pagiga de web in afara portalului care este de kk si normal ca vrei si tu altceva, te-a taxat, te-ai uitat la un videoclip ...deja te ingroapa si pot continua la nesfarsit!

| Minks a răspuns:

Daca ai internet wifi nu conteaza traficul. Daca ai folosit WAP-ul de la abonament te taxeaza, wifi-ul e oarecum moca! happy

| Ovidiu a răspuns:

Consumul variaza. Depine pe ce pagini web navighezi, dau au un continut multimedia mai bogat e normal sa iti ia mai multi MB, dar pe messenger nu iti ia multi MB.

| BrD a răspuns:

Nu se calculeaza in timp ci in BITI. 1MB=1024BITI

| Raluuu a răspuns:

Atata timp cat ai abonament cu Mb (cu internet) nu se conecteaza wi fi-ul, daca ai cartela nu e nicio problema!

| sandiy a răspuns:

Spre exemplu messul consuma 100kb per 10 mesaje trimise/receptionate iar site-urile in functie de cate poze au... in general 1mb la pornire si 100kb la fiecare pagina noua a aceluasi site... deci. lasa netul pe mobil sau i-ati un abnament nelimitat pe net

| nico_7937 a răspuns:

Pai in primul rand 1 MB nu are cum sa fie egal cu 1minut ca daca te gandesti logic eu am 250 MB pe net si tot la fel stau si eu la scoala si asta ar insemna ca pot sa stau doar 250 de minute pe mess asta ar fi chiar o prostie uite luna trecuta si eu mi-am descarcat poze, melodii dupa net(dupa mobil)asa si mie tot miau mai ramas Mb pe net.Cu toate ca mai simplu ar fi daca ai apela la (ex:*1234#/333/1234 depinde de retea chiar daca esti pe abonament)si vezi cati MB ai incerc sa iti dau si raspunsul cum se calculeaza MB:*