| anonim_4396 a întrebat:

Bună.
M-am uitat pe rcs&rds și am văzut un abonament de genul acesta:
„Digi Net Fiberlink 50

Digi Net Fiberlink este internetul nostru de mega-viteza la mini-pret pentru tine. Opteaza pentru Fiberlink si beneficiezi de cea mai performanta conexiune la internet (tehnologie FTTB) existenta pe plan mondial la ora actuala!

Avantaje:

cele mai mari viteze de transfer - pana la 50 Mbps
viteze de upload in internet de pana la 30 Mbps
viteze de upload in retea de pana la 50 Mbps
29 lei/luna (TVA inclus)
trafic nelimitat
conectare gratuita
internet mobil oferit gratuit
2 conturi de internet wireless Wi-Fi oferite gratuit
2 adrese de email @rdslink.ro"

Aș vrea să știu mai exact dacă prinde 50 mb/s în apropiere de Siret... Nu vreau să mă trezesc cu țepe ca la RomTelecom cu internet de 400 kb/s (+telefon) cu 60 lei/lună...

6 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Pentru inceput, 50 mbps nu inseamna ca iti descarca cu 50mb/s. 8mbps=1mb/s. Deci maximul pe care l-ai atinge e de 6. 25mb/s in programe gen t0ren+e. Apoi, depinde si de serverul de unde ia informatia, ca nu toate servere sunt identice. Sau chiar si la t0ren+e chiar daca ai tu si 1000mbps, daca nu are cine sa stea la upload ca sa descarci tu, degeaba. Ideea e ca aia e viteza maxima. La romtelecom daca zici ca ai maxim 400kb/s, teoretic ai un abonament de 3-4 mbps la ei.
La ei mai ai cu inca 10 lei pe luna, adica 39 lei/luna, 100mbps(pana la 12.5 mb/s viteza reala daca pot zice asa). Mai au abonamentele si de 500 si 1000mbps dar ai nevoie de un pc puternic pentru asa ceva si sunt putine cazurile in care o sa ai nevoie de mai mult de 100mbps. Oricum, fata de rds, de la 0.4 mb/s la 5-6 mb/s e o mica mare diferenta.

| SilviaDulcik a răspuns (pentru sltlp):

Pentru a adauga si a face treaba mai simpla pentru necunoscatori :
1. Un byte = 8 bits
2. Imparti viteza ce o afiseaza ei in bits la 8. 50/8 = 6.25 Mb/s
3. La calculator se foloseste bytes, nu bits.
4. De aceea "viteza aia mica", "viteza de tot rasul", "hoti", "banditi" s.a.m.d.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ai sa prinzi niciodata viteza la care fac ei reclama deoarece aia e viteza maxima care poate fi suportata de infrastructura, insa totul depinde de servere de pe care downloadezi, de pc tau samd

| EUgenERATION a răspuns:

Interesează-te dacă ai în zonă fibră optică, uită-te pe stâlpi mai bine... trebuie să vezi niște cutii albe pe care scrie RCS&RDS și acolo îți dai seama dacă e cablu de fibră optică.

Atunci poți fi sigură că poți avea internet de 50 MB/s, 100 MB/s, 500 MB/s sau 1000 MB/s. Toate sunt viteze ideale. Le poți atinge doar la transfer în țară.

Oricum, mai cu mai puțin de 1-2 MB/s nu descarci (eu am cel de 100). Pentru internet de 1000 MB/s și 500 MB/s trebuiesc întrunite câteva condiții speciale!

Dacă stai la casă, probabil te vor obliga să ai două servicii. Telefonul lor costă 5 lei și primești și tel mobil gratuit cu convorbiri ce intră în abonamentul de fix (ai gratuit în rețea) și dacă vrei internet de 100 MB/s primești și stick cu internet mobil (utile pentru telefoane cu android și nu numai - condiția: 2100 Mhz, însă acum poți să-l accesezi și prin roaming Vodafone - au încheiat parteneriat și practic, va merge și unde există Vodafone).

| EUgenERATION a răspuns (pentru EUgenERATION):

Pentru internet de 1000 MB/s și 500 MB/s trebuiesc întrunite câteva condiții speciale ce țin de router și PC (la PC trebuie cam ultima generație, în principal trebuie o placă de rețea Gigabit, apoi alte chestii... HDD bun, procesor minim i5... ca să reușești să obți chiar viteza de 1000 MB/s)

| DonotPositive a răspuns:

Am înțeles până acum, știam că e împățit la 8 ș.a.m.d
Sunt la sat, nu prea am vecini care sunt abonați la rcs&rds, dar îmi puteți spune ce firmă ar fi mai convenabilă. Prin zonă, este tv și internet de la cocotv, oare să-mi iau de la ei? Un prieten are viteza de download de maxim 8 MB/s... Dar nu știu ce să zic, să nu pice, să fie o firmă serioasă, etc.