| SiA31 a întrebat:

Bună!

Mă poate ajuta cineva cu o informație?
Am nevoie să îi instalez mamei mele office word pe calculator, dar nu știu să o fac fără să îmi ceară licență. Și la cât îl folosește ea, nu cred că merită să cumpăr pachetul.
Știe cineva ce aș putea face?

Vă mulțumesc!

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Folosesti OpenOffice alternativa free si la fel de buna

| LPCTSTR a răspuns (pentru suntserios):

OpenOffice si-a rezolvat problema de compatibilitate cu fisierele Word?
Am urat atat de mult programul ala pana am ajuns sa gasesc Office original... cate linii, poze si pagini mi-a stricat OpenOffice cand treceam pe Office-ul de la scoala, numai eu stiu.

| Simpatic a răspuns (pentru LPCTSTR):

NU open office ramane la fel, deschizi fisiere word dar le decaleaza le face mai urate etc

| Bula a răspuns (pentru Simpatic):

Folositi Libre Office, nu are asemenea probleme.
Mai mult, "stie mai multe" decat MS Office si este tot cu licenta libera (gratuita).

| Simpatic a răspuns (pentru Bula):

Eu nu folosesc MS office ci open office, iar intrebarea este daca libre office deschide corect exact asa cum sunt fisierele create in MS office, nu de alta dar majoritatea folosesc MS office.

| Bula a răspuns (pentru Simpatic):

Da, in general asa deschide. Cel putin eu nu am gasit dereglari, doar daca documentul MS Office nu a fost creat corect (de exemplu: daca "alinierea" inceputurilor de rand s-a facut cu spatii si nu valoric, prin rigla sau daca elemente de paginatie /fonturi nu au fost incluse in document, la salvare etc.).

| mihai69 a răspuns:

Google docs sau Open Office sunt gratis.

| Sn4k3 a răspuns:

WPS Office Writer

| SiA31 explică:

Ți-am dat mesaj ^-^ happy

| LPCTSTR a răspuns (pentru SiA31):

Si eu la fel.