| Mădă0611 a întrebat:

Buna! Masina mea de spalat nu merge daca tensiunea curentului scade sub 200 kw sau ce sunt aia. Am pus-o la stabilizator si s-a incalzit de s-a oprit, erau doar masina si un tv conectate la el. De la curent au venit, ne-au mutat pe alta faza, de obicei trece de 230 (cifrele se vad pe ecranul stabilizatorului), dar la orele la care am treaba cu ea se pare ca toata lumea are, deci se tot opreste. Ce as putea sa fac? In afara de schimbatul ei, ca o am de vreo 3 luni doar. Stabilizatorul e pentru centrala, doar am facut proba daca merge masina de la el si centrala direct de la priza.

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Trebuie sa suni la furnizorul de curent sa iti dea mai multi kw pentru ca iti sare siguranta sau masina nu face fata avand putere slaba contratata

| tzionut a răspuns (pentru mgtow):

"Trebuie sa suni la furnizorul de curent sa iti dea mai multi kw pentru ca iti sare siguranta sau masina nu face fata avand putere slaba contratata"
Domnul meu nu puterea e problema ci tensiunea. Problema se poate rezolva cu un stabilizator de tensiune cu compresor de puterea corespunzatoare masinii de spalat, nu cu un UPS.
Varianta a doua e ca distribuitorul sa treaca pe plotul imiediat superior din traf, dar daca scade consumul vei arde toate electrocasnicele conectate la priza.

| mgtow a răspuns (pentru tzionut):

Ai incercat si nu ti-a mers cu stabilizatorul, incearca sa lasi masina de spalat si sa nu pui alte electrocasnice in practica. puterea kw e esentiala oricum, de stabilizator nu am auzit la nimeni sa foloseasca

| tzionut a răspuns (pentru mgtow):

Pentru ca un stabilizator e mai scump ca un UPS cam de 10 ori, dar e mult mai fiabil decat un UPS. Am cumparat si montat unul la munca acum 4 ani.

Bula
| Bula a răspuns:

Stabilizatorul s-a incalzit fiindca masina de spalat consuma mai mult decat puterea lui (a stabilizatorului).
Deci, e pericol de incendiu!

Daca nu ai tensiunea minima de 210V asigurata, atunci trimite /depune o notificare scrisa furnizorului de curent electric, prin care sa le pui in vedere ca, orice defectiune sau anomalie de functionare le va fi imputata, daca nu rezolva problema!

| gabicoo a răspuns:

Speli la orele in care consumul este mai mic! Alta solutie nu ai!
Stabilizatorul nu face fata la consumul unei masini de spalat! Recomand sa-l folosesti doar la centrala. Daca pui si centrala si masina de spalat pe el nu face fata si risti sa strici centrala!
220-230 volti e tensiunea nominala la care electrocasnicele functioneaza normal. Sub 210 volti incep problemele iar sub 200 volti electrocasnicele nu funcitoneaza și/sau se strica! Nu are rost sa schimbi masina. Daca tensiunea e subnominala = sub 210 volti nici o masina de spalat nu va functiona!

| Mădă0611 explică (pentru gabicoo):

Naspa!
Asta e a 4-a masina, toate celelalte mergeau. E Whirlpool, Beko nu avea probleme, aveam noi cu ea, ca era slim si pleca de pe loc. Ajung acasa pe la 17, si ma trezesc la 4:30; nu pot sta sa spal pe la 1-2. O tura pot spala pe la 22-23, dar una pe zi e putin.

| Zuzu1991 a răspuns:

"tensiunea curentului scade sub 200 kw"
mergi la scoala, inveti rahat, revii aici si pui intrebarea CORECT, tensiunea se masoara in volti, PUTEREA se masoara in wats

| Mădă0611 explică (pentru Zuzu1991):

Daca n-ai nimic de zis, du-te in treaba ta.