| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema la un termostat (mai precis statia de la centrala) de la division gas. Ieri a fost pana de curent si acesta s-a oprit de tot si nu a mai pornit chiar si dupa revenirea curentului. Am tot avut probleme cu termostatul in sine acum 3 luni si a fost pusa statia pe direct ulterior si am tot pornit cazanul manual cand a fost rece. Acum statia nu mai porneste deloc, iar cazanul intra in ventilare dupa care se opreste (pentru ca nu mai primeste indicatii de la statia care nu merge presupun...). cineva care m-ar putea ajuta? Pot oferi mai multe detalii daca e necesar, doar sa imi spuneti ce. Multumesc.

11 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Rcereptorul semnalizează primirea semnalului de punere in funcțiune a centralei?

| LightRider1 a răspuns (pentru sierra1):

Nu, el e cel care nu se aprinde. Termostatul e pe manual, adica pornesc eu de la cazan. Efectiv oricat apas nu se aprinde lumina rosie. E legat pe direct, apropo, de cand am avut problema cu termostatul si pana am zis ca chem pe cineva specialist asa a ramas. Si acum, dupa pana de curent s-a dus. Nu se aprinde deloc receptorul de la centrala.

| sierra1 a răspuns (pentru LightRider1):

Scoate-bagă la loc bateriile, are vreun buton reset, apasă-l. scoate și receptorul din priză, reintroduci. Poate-poate. Dacă nu, n-ai ce-i face!

| LightRider1 a răspuns (pentru sierra1):

Am incercat absolut tot. Am luat pana la urma un termostat nou, un pic mai performant si mai sofisticat ca si celalaltlaughing. Le-am legat in loc si l-am pus in functiune si merge tot. Multumesc! O seara faina!

| sierra1 a răspuns (pentru LightRider1):

Să fii iubit

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ceva de genul imi facea si mie acum vreo doi ani. Cauza era placa electronica busita partial. A fost reparata pentru 250 RON. Cu ceva noroc poate scapi si tu nu foarte scump...

| LightRider1 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Busita?

| sierra1 a răspuns (pentru LightRider1):

Arsă/defectă

| LightRider1 a răspuns (pentru sierra1):

Mi-a mai facut figuri dupa pana de curent de vreo 2 ori, dar a doua zi isi revenea. Ciudata chestie. Nici termostatul nu merge. Cei de la division gas au 2 erori pe care le pot afisa pentru modelul meu. A doua (pe care o am) e lagata de un senzor in pardoseala. Chestia ciudata e ca eu nu am niciun senzor in pardoseala cuplat la termostat. Si de atunci e tot pe manual...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru LightRider1):

"Stricata" nah. Erau niste condensatori prajiti pe ea, au mers inlocuiti. Daca era sa imi schimbe tot modulul ma costa vreo 600 RON. Bine, asta depinde de centrala. Eu am un Motan MkDens 25. La altele sunt piesele de 2-2.5 ori mai scumpe.

| LightRider1 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ah. La mine era chestia doar de termostat si statie. A mers inlocuit. 270 de lei, macar n-o sa mai am probleme cu el vreodata acum.