| Florian80 a întrebat:

Buna.
Mi-am..cumparat un laptop nou DELL inspiron 15 3520 si evident are doar ubuntu instalat.Am vrut sa-i instalez un windows 10 pro dar nu ma lasa pentru ca zice ca nu-si vede propriul ssd si hdd. Imi cere drivere pentru asta inainte de a instala windows?
Ce sa mai fac? M-am blocat aici.
Am cautat pe net driverele dar sunt doar pentru windows 11 iar eu nu am asa ceva de instalat.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Daca pe site-ul fabricantului (Dell) nu gasesti driverele pentru W10, atunci nu-l vei putea instala, fiindca laptop-ul a fost construit ulterior, pentru W11.
Si o varianta Linux ar fi o rezolvare (de exemplu: Linux Mint), dar rularea programelor Windows ar fi mai complicata (cu Wine) sau chiar imposibila (la programe si jocuri mari).

| Florian80 explică (pentru Bula):

Ok.ms
Maine dimi.il duca.service sa i puna un windows 11 desi...nu sunt mare.fan ...prefera..10.pro

| Florian80 explică (pentru Bula):

Programele ce merg pe windows 10 merg si pe 11?

| Bula a răspuns (pentru Florian80):

Teoretic, ar trebui sa mearga si programele DOS, precum si toate de Windows, orice generatie /versiune anterioara.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cheama un cunoscator sau vorbeste la un service, sa-ti instaleze W10 (sau W11).

| NLS a răspuns:

Daca la etapa in care incerci sa afisezi partitiile (pentru a le sterge si reface, partitiona altfel...) nu ti le vede,

e pentru ca e nevoie sa pui pe acel stick un driver generic care nu e inclus in kitul de Windows: Intel RST Driver

https://www.youtube.com/watch?v=-HyGXrkrc-8

PE site-ul Intel nu mai exista ce trebuie, exista doar pentru a instala din Windows...nu pentru a pune pe stick.
Dar poti accesa rubrica support a oricarui model de laptop, (nu neaparat DELL, dar in clipul meu se intampla ca persoana sa intre chiar la un DELL)
si sa cauti si scoti de acolo Intel Rapid Storage Technology Driver.

Il dezarhivezi daca e arhivat, si il copiezi pe stick langa kitul de Windows.

Cand ajungi la acea fereastra, exista butonul Load.
Apesi acolo, alegi calea driverului RST, si dupa ce il va instala, vei vedea partitiile, apoi poti continua instalarea.