| KikiRiki98 a întrebat:

Mi-am luat un laptop si am o nelamurire.Cel de la magazinul de unde l-am cumparat mi-a recomandat ca sa nu folosesc bateria decat doar atunci cand sunt plecata de acasa si sa tin laptopul in priza in permanenta.Dar,am chemat un prieten care se ocupa cu laptopuri sa mi-l instaleze si acesta mi-a spus ca sa tin bateria in laptop tot timpul si sa o incarc ca si o baterie de telefon, cand e descarca.Cum sa procedez?

15 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Cum crezi.
Daca tii bateria in laptop, e un avantaj, deoarece in caz de fluctuatii de tensiune, sansele ca sa iti strice laptopul sunt cu mult mult mai mici.
Pe de alta parte, daca lasi bateria non-stop in el, dupa un an sau dou(depinde si cat de mult il utilizezi), o sa observi ca bateria e terminata, si nu mai rezista nici jumatate din autonomia care o avea candva(acum).

| CristiUcV a răspuns:

Eu imi tin bateria in laptop tot timpul si laptopul bagat in priza

| andrey333 a răspuns:

Deci cand esti acasa leptopul il ti in priza mereu dar cu bateria scoasa si de preferabil este sa nu tii bateria in timp ce umblii la laptop si este in priza deoarece se pierde din viata batariei(stiu din propria experienta de la 5 ore am ajuns la 30 min) iar daca vrei sa incarci bateria din nou de preferabil sa nu umblii pe laptop

| Danzell a răspuns:

Amandoi zic cam acelasi lucru.

Atunci cand laptopul are bateria pusa si este in bagat si la incarcat, cu timpul scade capacitatea bateriei.
Deci in loc sa te tina 3 ore poate sa ajunga sa te tina 30 de minute.

Amandoi au dreptate pentru ca amandoua solutiile sunt menite sa previna acelasi lucru laughing numai ca sunt modalitati diferite.

la prima parte e ceva mai riscant pentru ca firul de alimentare poate iesi din lacasul lui, siti se poate stinge laptopul, asa ca mergi pe varianta 2.
Succes.

| KikiRiki98 explică (pentru Danzell):

As mai avea o intrebare.Ok o sa merg pe varianta 2, dar e vreo problema daca incarc bateria de vreo 2 sau 3 ori pe zi? Adica nu stau numai eu pe laptop, mai sta uneori si fratele meu si se descarca mult mai repede.O sa se strice mai repede bateria daca o incarc asa de des?

| Danzell a răspuns (pentru KikiRiki98):

Cand se foloseste si sursa de alimentare si bateria in acelasi timp, curentul circula simultan in ambele sensuri, si se poate supraincarca. utilizand una din metode, asiguri circulatia intr-un singur sens al curentului, si calibrarea corecta a bateriei.

ciclul de incarcare/descarcare COMPLETA, ai putea sa il faci o data la o luna sau doua.
Dar in utilizarea de zi cu zi poti sa faci asta si fara sa descarci complet.

| 2Dragos2 a răspuns:

Bateria nu trebuie tinuta in laptop daca este pornit si bagat in priza; atunci cand vrei sa incarci bateria inchizi laptopul si bagi bateria; daca o sa fie pornit laptopul in timp ce incarci bateria, bateria o sa se strice, nu o sa mai tina mult si cu timpul o sa ai degeaba baterie la laptop pentru ca nu o sa te mai tina decat 10-20 de min; sper ca ai inteles ce vreau sa zic big grin papa!

| stanciuo56 a răspuns:

Un prieten de-al meu a patit-o urat, cand a plecat de acasa a lasat laptop-ul in priza si cu batera in laptop, si cand s-a intors se topise tastatura in locul unde era bateria si la fel cu ecranul.

| Darie_Sergiu_1998 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa-ti tii laptopul in priza si bateria in el, iar cand bateria este incarcata complet sa il scoti din priza, dar sa lasi bateria in Laptop.Cand este pe la vreo 13-15 % sa-l scoti din priza.

| Darie_Sergiu_1998 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa-ti tii laptopul in priza si bateria in el, iar cand bateria este incarcata complet sa il scoti din priza, dar sa lasi bateria in Laptop.Cand este pe la vreo 13-15 % sa-l pui la loc.

| numarul13 a răspuns:

Problema cu incarcatul depinde foarte mult de bateri. mai noi bateriile sunt pe baza de litiu-ion iar la acesta nu se aplica efectul memoriei cum se facea mai de mult, trebuie tratate diferit. nu e bine nici sa lasi la incarcat cand acesta este incarcat 100%, deoarece acesta se va degrada da nu e bine nici sa o descarci complet. intr-un studiu "Mai exact, trebuie incarcate inainte sa scada sub 50%", scrie Eric Limer.

| XLaryyX a răspuns:

Bateria ta din calculator incarcanduse si descarcanduse va ceda in timp.Eu de obicei incarc bateria si o las in caz ca plec cu leptopul sau ceva...dar de obicei il folosesc in priza.Eu asta iti recomand... exact cum a spus baiatul de unde l'ai cumparathappySper ca te'am ajutat happy

| astridsilviadianaalexandra131 a răspuns:

Eu cand stau pe facebook sau mess sau programe care obosesc laptopul adica toate cele de pe internet il pun in priza si il las tot timpul pana plec atunci cand plec il scot din priza
si il sting

| Rapsodic a răspuns:

Din punctul meu de vedere, sfatul prietenului tau este cel corect, deoarece bateria trebuie tinuta in laptop si incarcata atunci cand este nevoie, nu tinut permanent in priza pentru ca poate duce la suprasolicitare.

| Madalin020 a răspuns:

Daca il ti prea mult timp in priza incarcatorul se supra incalzeste si se poate arde asa ca eu iti recomand sa procedezi cum ti-a spus prietenul tau pentru ca si eu tot asa fac.