| Someoneeene a întrebat:

Mi-am luat un router wifi de la romtelecom Huawei, am urmat toti pasii de instalare iar cand ma conectez mi-a aparut un semn al exclamarii la semnal si cand dau la "open network and sharingcenter" arata ca router-ul nu e conectat la internet. ce trebuie sa fac?

5 răspunsuri:
| JustCosmin a răspuns:

Conecteaza router-ul cu PC-ul cu ajutorul cablului primit in pachet, bagi o mufa in portul WAN si cealalta in portul de la placa de retea a PC-ului. Dupa ce ai facut asta, deschide browserul si intra pe adresa http://192.168.1.1 si incepi sa faci configurarea ca in acest video: http://www.youtube.com/watch?v=XahTT2SN4e0.
Semnul exclamarii iti indica faptul ca e limitata conexiunea, deci nu ai facut ceva cum trebuie.

| Someoneeene explică (pentru JustCosmin):

Cred ca la usename si parola sad parola nu am pus ca nu vreau sa fie codat

| suntserios a răspuns (pentru Someoneeene):

Pai daca nu ai pus username si parola cum vrei sa se conecteze la net?

| rater1994 a răspuns:

Intra in sistem dupa ce ai configurat tot 192.168.1.1 sau cum ai tu si dai reboot la system.

| MysteryMen a răspuns:

Incearca sa dai restart la router. Daca nu va merge suna la cei de la romtelecom pentru a te ajuta sa te conectezi la retea cu username si parola care ti-au dat-o ei. Suni la 1921 si urmezi pasii si o sa te ajute ei dar v-a rebui sa astepti putin ppana raspund fiindca e gratis si sunt milogi si te lasa sa astepti laughing