| anonim_4396 a întrebat:

Nu este o intrebare despre teme ci doar am nevoie de unsfat, o idee, orice, va rog! Am de realizat un proiect la fizica cu motoare (sunt la capitolul de clasa a VIII-a 'Curentul electric'). Trebuie reaizate niste obiecte cat mai frumoase, de decor.Eu am gasit un motor bun, caruia i-am pus o baterie, insa nu este prea aratos. Are o rotita de care i-am atasat o bucatica de cauciuc ca sa o pot pune la ceva, insa se invarte mult prea rapid. Initial i-am pus niste elice din coperta de caiet, dar doamnei nu cred ca ii place. Aveti vreo idee cumil pot incetini, sau la ce sa il folosesc? Mentionez ca are cam 8-10 cm 3 ca volum... Ma gandeam sa fac un bradut ceva sa se invarta dar merge prea rapid. Ce ii pot face, un alt motor, sau sa il fac mai aratos? Multumesc mult si

1 răspuns:
| alexwahl a răspuns:

Ai nevoie de un potentiometru. Cu o idee de genul asta poti incepe multe.