| Nicoo777 a întrebat:

se poate intimpla ceva cu laptopul daca il folosesc atunci cind sta la incarcat?

14 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

N-ai probleme. Eu il folosec doar cu cablul in priza.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce sa pateasca? laptopul se foloseste cu cablul de incarcare conectat ca doar nu ai sa stai mereu sa il pui la incarcat cand se descarca

| Nicoo777 explică (pentru suntserios):

Dar mai am un laptop, Acer, l-am lasat cu cablul de incarcare conectat tot timpul, iar acum nu sta nici macar 5 minute fara cablul de incarcare.(

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nicoo777):

Cel mai bine, daca stii ca stai cu el numai acasa, incarci bateria, o scoti si te joci cu el in priza.la o saptamana bagi bateria, o lasi sa se descarce, o incarci la loc si o scoti. Odata pe saptamana sa-i faci aceasta descarcare -incarcare.TOATE bateriileisi dau duhul dupa un timp, nu e numai la tine.

| Admunssen a răspuns (pentru Nicoo777):

Nu ai spus de cat timp il ai. De la o vreme si oamenii mor.

| Nicoo777 explică (pentru Admunssen):

De 3 ani

| Jipa95 a răspuns:

Nu are nimic. Numai sa nu stai cu el non stop la incarcat deoarece bateria acea mai are si ea nevoie de cicluri incarcare-descarcare.

Bafta!

| Admunssen a răspuns (pentru Jipa95):

Tocmai aceste cicluri distrug un acumulator. Producatorii se straduie sa produca acumulatori care sa reziste cel mai mult ciclurilor de incarcare/descarcare.

| Jipa95 a răspuns (pentru Admunssen):

Nu este bine nici sa lasi un acumulator foarte mult timp la incarcat. De obicei bateriile li-ion, teoretic trebuiesc incarcate inapoi imediat ce au ajuns la jumatate din autonomie

| Admunssen a răspuns (pentru Jipa95):

Toata incarcarea acumulatorului unui unui laptop si nu numai, este controlata. Mai ales la Laptop-uri si Telefoane mobile. "Exista acolo cineva" care supravegheaza mereu starea acumulatorului. Acestea se numesc incarcatoare inteligente. In cazul Laptop-urilor, atunci cand un acumulator este full, in mod automat consuma numai din incarcator.

| VladyXR a răspuns:

Daca e descarcat lasa-l sa se incarce pana la 100 %, daca e 100% si e stins se strica bateria, daca e aprins si are 100%+incarcator nu se intampla nimic.

| Admunssen a răspuns:

Nu se intampla nimic.

| OnTheTop a răspuns:

Nu, nu poate sa pateasca nimic. Dar ai grija cand se incarca 100% sa il scoti, fiindca asa se poate strica bateria.

| darius1ka a răspuns:

N-are nimic. eu stau asa pe laptop de vreo 3 ani si n-are nimica. se incarca si descarca la fel. tongue