| xs1der a întrebat:

Acum 2 zile mi s-a stricat cablul de alimentare de la PC, PC-ul mi s-a inchis deodata si nu a vrut sa mai porneasca pana sa incerc sa folosesc alt cablu de alimentare. Astfel, utilizez cablul de alimentare pe care il am de rezerva. Ieri, tin sa spun ca am avut o sesiune de Fifa 18 de vreo 12 ore si nimic nu s-a intamplat, PC-ul a mers impecabil. Astazi, in schimb, am observat o incalzire a procesorului si am observat ca ventilatorul sursei mele se misca super lent., sa nu mai spun ca PC-ul mi s-a inchis si singur. Am deschis carcasa, si am scos ventilatorul sa vad daca e ceva in neregula cu el. Insa totul parea ok, asa ca l-am montat la loc si vad ca merge ok in continuare. Insa, dupa ce am mai stat putin pe Fifa, mi s-a inchis iarasi...Am incercat sa mai joc sa vad ce se intampla cu ventilatorul sursei, dar din pacate, PC-ul nu s-a mai inchis...Am verificat si temperaturile procesorului si par a fi in regula.Deocamdata, am patit ca pc-ul meu sa se inchida singur, dupa care sa se deschida tot singur fara nici un motiv (Ca un fel de restart) de doua ori.
De la ce ar putea fi asta? Am sa incerc sa mai vad daca se mai intampla.Ar putea fi de la cablul de alimentare pe care l-am inlocuit?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu stiu unde- si cum s-a defectat cablul anterior, dar daca are undeva semne de innegrire, atunci putea fi din cauza unui contact inperfect. Daca aceats problema a fost la mufa din sursa, atunci poate fi acolo problema, daca nu face bine contact.

Faptul ca ventilatorul cooler-ului se invarte incet ma pune pa ganduri cu temperatura procesorului: cat este aceea temperatura CPU care "pare sa fie normala"? Si ce procesor ai?

| xs1der explică (pentru Bula):

Am un procesor Intel core i5 3570. Si nu am observat semne de innegrire pe cablul de alimentare..deocamdata nu am mai intampinat probleme cu rebootul pcului... temperatura cpu-ului meu variaza, acum dupa ce am jucat Fifa vreo 2 ore are 63 grade C.

| Bula a răspuns (pentru xs1der):

Temperatura de 63 grade este prea mare!
Procesoarele Intel functioneaza la randament maxim pana la 42-43 grade, dupa care intra in functiune protectia termica, reducandu-i viteza de lucru.
Daca se mareste si mai tare temperatura, atunci se opreste PC-ul sau da "blue screen", "moartea albastra".

Ai coolerul plin de praf sau pasta nu este pusa corect, eventual tot coolerul este subdimensionat.

| Superior a răspuns (pentru Bula):

63 de grade o fi prea mare, dar nu ceva care sa cauzeze ce spune el. Asta se intampla la 80.

| Bula a răspuns (pentru Superior):

El daca mai poate cijuns inca la temperatura de decuplare.
La decuplare nu o mai poate citi doar daca imediat porneste din nou si intra in BIOS, dar si atunci se mai raceste inca putin CPU.
Eu espect temperatura de 40-42 grade (indicat de Intel), la nevoie curat- sau chiar schimb coolerul.
Unele calculatoare profesioniste sunt deja astfel dimensionate coolerele, incat temperatura sa nu creasca peste 45-50 grade temperatura, chiar daca ventilatorul nu functioneaza. In BIOS-urile serioase exista si optiunile de avertizare sonora si decuplare (oprire) la atingerea unor praguri de temperatura, la alegere.

La procesoarele AMD este permisa temperatura de lucru la 50-55 grade, dar acolo exista pericolul de distrugere a CPU peste 80 grade, neavand protectie interna ca la Intel.

| Superior a răspuns:

De unde stii ca sursa e aur curat? Ce definesti tu ca un restart-dublu se intampla cand placa de baza intampina o eroare, in acest caz probabil de la alimentare. Normal acele restarturi ar trebui sa fie insotit de niste beep-uri. Corect? Cablul de alimentare n-ar trebui sa fie o problema, adica toate sunt la fel, dar cine stie cat de vechi e sau uzat, poate defect si nu face ce trebuie cum trebuie. Incearca alta sursa.

| xs1der explică (pentru Superior):

M-am gandit si eu la asta..sa fie sursa de vina. deocamdata am sa vad pe viitor daca mai intampin problema cu rebootul pcului pentru ca am mai jucat 2 ore fifa si nu s-a mai intamplat nimic.