| octav005 a întrebat:

Buna seara, am o placa de baza GA-MA790X-UD3P cu procesor AMD ATHON 64 4200+, 8GB DDR2,

SI va întreb dacă este normal când o pornesc. Ea porneste si se oprește de doua ori și tocmai a treia oara apare semnal pe monitor și o pot folosi cât vreau.

Și când ii dau restart face aceeași chestie. Adică nu porneste în prima.

7 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Sfatul meu este să nu mai investești bani în acest pc. Orientează-te spre un pc cu ddr 3 dacă nu ai bani de un ddr 4.
Problema pornirii este într-adevăr de la sursă.

| octav005 explică (pentru anonimg):

Nu știu dacă este de la sursa. Culmea este ca am încercat cu 5 surse diferite. Și accelasi lucru. La alte placi pornesc din prima. Posibil sa fie modelul de placa de asa natura

| NLS a răspuns:

Ce model e sursa (numele exact, nu doar brand)?

| octav005 explică (pentru NLS):

Nu știu exact dar ma uit

| Mirel4412 a răspuns:

Pare o problema de la sursa, poate ai fluctuatii de curent si s-a dus sursa. Du-te la un reparator de calculatoare, ca aici toti ne putem da cu parerea, dar daca tu nu stii ce sa-i faci, tot la un reparator te duci sa i schimbe x sau y din "recomandarile" de pe TPU

| octav005 explică (pentru Mirel4412):

O sa încerc și cu alta sursa.

| Laurentiu_Barbu_1985 a răspuns:

Ce sursă de alimentare ai, poate nu da suficient curent...ori placa in sine e defectă.
Se aude vreun bip cand nu porneste?