| MmoooTtttt a întrebat:

Am o problema - de cateva saptamini, in timp ce ma joc sau ma uit pe Youtube, imi da din cand in cand (cateodata imi da din 15 in 20 de minute, cateodata 1 la cateva ore) black screen la monitor cu NO SIGNAL. Am cautat pe internet si am vazut ca au mai patit si altii aceasta chestie. NU mi se intampla cand pornesc PC-ul, acesta porneste si se aprinde normal, iar dupa ceva timp imi da Black Screen cu No Signal.
Cablurile si suruburile sunt conectate si stranse bine, atat in spatele moniorului cat si cele care sunt conectate la unitate.
Componentele sunt montate bine (le-am montat iar), iar cablurile acestora de asemenea.
Nu este de la monitor, deoarece am pus alt monitor in locul acestuia, am conectat bine cablurile dar s-a intamplat la fel.
Nici de la VGA nu este deoarele am inlocuit cablul cu altul si imi da acelasi lucru.
Din tot ce am incercat, mi-a ramas un singur lucru care ar putea sa cauzeze aceasta problma si cred ca asta este cauza. Cred ca este din cauza placii video, dar mai ales a intregului PC. Am un PC foaarte vechi - un GT 7xx cred, nu sunt sigur si un procesor Pentium, iar cu ajutorul a catorva setari, am reusit sa ma joc pana acum jocuri cat de cat decent, adica destul de ok, dar placa video probabil ca s-a cam dus in tot acest timp si acum e cam veche si cred ca o cam fortez jucandu-ma si din aceasta cauza as crede eu ca imi da aceasta chestie...sau s-a defectat (stiu ca suna cam ciudat si s-ar putea sa fie cu totul din alta cauza dar este o idee si aceasta). De ceva timp planuiesc sa-mi iau un PC nou, am strans bani, iar de la parinti am luat doar prin munca si invatand, ceea ce mi se pare corect, adica faci unca, inveti, meriti un ban, nu mult dar e acolo, si cred ca asa o sa scap de aceasta problema. (Chiar daca nu o sa trebuiasca sa-mi iau alt PC ca sa scap de problema, tot o sa-mi iau, cel mai probabil... dar mai sunt cateva luni pana la cumpararea acestuia si nu e prea placut cand mi se inchide monitorul in timpul jocului, de aceea vreau sa vad daca pot sa scap cat mai repede de aceasta problema).
Astept sa vad daca are cineva alta solutie pentru a rezolva aceasta chestie, deoarece stiu ca aici pot conta pe altii,. in unele cazuri. Apropo, imi place sa scriu mult!
Sper sa ma ajute cineva, o seara buna va doresc!

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Cred ca este din cauza placii video"

așa zic și eu

| MmoooTtttt explică (pentru sierra1):

Multumesc de raspuns!

| sierra1 a răspuns (pentru MmoooTtttt):

Să fii iubit

| Bizon95 a răspuns:

Daca dupa ce ai problema asta, led-ul de hdd/ssd mai clipeste macar din cand in cand, atunci e placa video (totul merge in afara de placa video)

altfel, poate sa fie o problema generalizata a calculatorului, placa de baza in principal, dar chiar si sursa poate sa fie de vina!