| Lavinia_Alexandra_1990 a întrebat:

Buna seara.Am si eu o intrebare pentru doamnele care, cos la masina.Am si eu o masina de cusut Singer 5810c si nu prea stiu sa o folosesc cum trebuie,de exemplu,cand cos,deasupra imi coase normal,dar dedesubt ata mi se face "smocuri", bucle foarte multe, incalcite parca.Ma puteti ajuta sa-mi dau seama care este cauza? Sunt incepatoare...

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Vezi sa nu fie defectă masina, o revizie la un servis cu personal calificat in reparatii masini de cusut i ti va spune daca este din vina ta, sau masina are o problemă, si ar trebui cei de acolo sa te invete sa i ti arate pas cu pas cum sa faci, degeaba i ti explică cineva aici ca nu este la fel ca atunci cand i ti arata, sta lingă tine te pune sa faci si tu aceleasi operatii pe care le face ea, asa ai avea cartea tehnică a masinii, daca o ai, sigur in carte in introducere scrie cum sa o folosesti, ce ace merg la ea, cum sa o cureti, etc. Numai bine si mult succes.

| Lavinia_Alexandra_1990 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Multumesc de raspuns,insa sunt sigura ca am omis un pas si de asta nu merge cum trebuie, masina e noua, nu are cum sa fie stricata, de asta am intrebat aici, poate sunt cunoscatoare si stiu ce anume am omis!

| LinxCont a răspuns:

Fie nu e pusa ata de sus pe unde trebuie, fie tensiunea (forta cu care e trasa ata in sus ) e reglata la un nivel foarte mic.

Solutii:
1- ata de sus trebuie sa treaca exact prin locurile pe unde trebuie sa treaca ca sa poata fi trasa in sus corespunzator, sa nu faca bucle sub material
2- din butonul situat ceva mai sus de ac, pe corpul masinii - se regleaza o tensiune mai mare asa incat firul sa fie strans si sa fie tras mai puternic in sus pentru a inlaura buclele de sub material.

(Se roteste butonul spre dreapta, intr-o pozitie de mijloc, dupa caz - daca materialul e gros si ata de sus trebuie trasa mai tare, se da la maxim - se fac probe )