| Spike189 a întrebat:

Buna seara, am si eu o problema. Mi-am pus internet de la RDS de 500 MB prin fibra, mi-au dat si router, doar ca internetul merge foarte prost, adica daca intru sa vad un film online, se incarca mai greu decat daca intru pe wi-fi la vecinul laughing)).
Trebuie umblat la setari, ceva? Am windows 8, 1 64 bits... si un laptop Asus gaming.

4 răspunsuri:
| AurelionSol a răspuns:

Deci ai facut contract de 500 Mbps(MegaBiTi pe secunda), 8 biti =1 byte, deci o sa poti sa iei cu 500/8= 62,5 MegaBYTES pe secunda.

Acum, poate vecinul tau are router mult mai bun, incearca sa bagi cablu direct in laptop, ia vezi ce router ti-au dat?

Apropo de filmele online, vezi ca unele site-uri au o limita de viteza, poti sa ai si cel mai rapid net din lume, tot greu se incarca daca site-ul e prost.

http://www.rcs-rds.ro/internet-digi-net/testeaza-ti-viteza
Incearca asta.

| Spike189 explică (pentru AurelionSol):

495 mb download, 250 mb upload

| AurelionSol a răspuns (pentru Spike189):

Atunci singura problema e unde vezi tu filmele, sau legat de performanta laptopului tau