| 28cosmin a întrebat:

Bună seara!
Care sunt argumentele pro și contra asupra sistemelor de operare Windows 7, Windows 8.1 și Windows 10 pe care le-ai instala din cele menționate mai sus și de ce? Asta venind din partea voastră nu de pe alte site-uri de Tehnologie.

Cel mai bun răspuns va primi fundă!

Răspuns Câştigător
| flixbuster a răspuns:

De ce ai instala Windows 7: pentru ca ai hardware vechi care nu are drivere pentru Windows 8.1 sau 10 (exemplu real: imprimanta Canon sau placa video Radeon HD 4xxx care in Windows 7 are driver oficial Catalyst de la AMD dar in Windows 10 are doar un driver basic).

De ce nu ai instala Windows 7: pentru ca va fi EOL (End Of Life) in Ian 2020 ceea ce inseamna ca mai are doar 2 ani de suport de la Microsoft (dupa care nu va mai primi actualizari de securitate).

De ce ai instala Windows 8.1: pentru ca ai drivere pentru tot ce-ti trebuie, pentru ca vrei mai mult suport Microsoft decat pentru Windows 7 (Windows 8.1 va fi EOL in Ian 2023 deci mai ai inca 5 ani de suport), pentru ca il poti face usor sa semene cu Windows 7 cu un soft care sa simuleze Start Menu din Windows 7 (exemplu: Classic Shell).

De ce nu ai instala Windows 8.1: pentru ca fost un experiment (cam nereusit) al Microsoft in incercarea de a modifica interfata grafica (eliminare Start Menu) si de a introduce aplicatiile Metro. Lumea business (care instaleaza Windows odata la 5 ani nu de 5 ori pe an) a sarit complet peste Windows 8.1 in asteptarea Windows 10.

De ce ai instala Windows 10: pentru ca vrei the latest and the greatest, pentru ca ai drivere la tot ce ai nevoie, pentru ca ai hardware foarte nou care nu are suport decat pentru Windows 10 (exemplu: laptop-uri sau sisteme cu procesoare Intel/AMD de la generatia a 7-a in sus, inclusiv), pentru ca Microsoft a mai remediat din esecurile cu interfata si aplicatiile Metro din Windows 8.1.

De ce nu ai instala Windows 10: pentru ca a devenit un motor de data-mining ceea ce ridica probleme de confidentialitate, pentru ca iese o noua versiune din 6 in 6 luni (aproximativ) si o versiune are un life cycle de doar 18 luni (deci esti fortat sa faci upgrade la maxim 1 an si jumatate ca altfel ramai fara suport) ceea ce da cosmaruri administratorilor de sistem din companii (alea care ziceam ca instaleaza un Windows la 5 ani pe un calculator), pentru ca iti vine greu sa te adaptezi cu noua interfata si vrei sa ramai pe Windows 7 pana in ultima zi.

| 28cosmin explică (pentru flixbuster):

Deci într-un final ce sistem de operare ai recomanda?
sau ce ai recomanda pentru laptop-ul meu? Link-ul este mai jos.

Deci într-un final ce ai sistem de operare Windows ai recomanda tu? Iar în al II-lea final pentru laptop-ul meu ce sistem ai recomanda.
Ce ai recomanda nu neapărat pentru laptop-ul meu și ce ai recomanda doar pentru laptop-ul meu. Link mai jos

https://www.emag.ro/......DP3PZBBBM/

Acela este laptop-ul meu.

| flixbuster a răspuns (pentru 28cosmin):

Eu as recomanda in primul rand Linux din motive etice/(ne)comerciale dar cum intrebarea ta este despre Windows, alegerea reala este intre Windows 7 si Windows 10 (Windows 8.1 e un fel de Vista reloaded, a fost un fel de beta pentru ce a urmat dupa el). Cum am dat o lista de pro si contra la fiecare, in functie de ce bifeaza pe o lista sau alta fiecare decide ce e mai bine pentru el.

Pentru al II-lea final :) - in primul rand vizitam http://www.asus.com/Laptops/X551MAV/HelpDesk_Download/ si observam ca avem suport si pentru Win 7 si pentru Win 10. Remarcam si ca suportul este doar pentru 64 bit. Asa ca te gandesti daca esti conservator (caz in care alegi Win 7) sau progresist (caz in care alegi Win 10). Daca e sa te iei dupa ce zice pe site: "ASUS recommends Windows 10 Pro".

| 28cosmin explică (pentru flixbuster):

Deci răspunsul tău final ar fi ori windows 7 sau Windows 10 sau Windows 8.1 tu ce ai recomanda acum pentru laptop-ul meu?

| flixbuster a răspuns (pentru 28cosmin):

Sec asa, ti-as recomanda Win 10 ca mai devreme sau mai tarziu tot acolo vei ajunge.

Depinde insa foarte mult de tine, daca ai mai folosit Windows 10 si te-ai acomodat cu el (stiu oameni care s-au jurat ca nu vor folosi Windows 10 - ori tin cu dintii de Windows 7 ori au zis ca mai bine trec pe Linux).

| 28cosmin explică (pentru flixbuster):

Dar din punctul tău de vedere lăsând laptop-ul meu de-o parte.
Tu ce ai recomanda Windows 7, Windows 8.1 sau Windows 10 din punctul tău de vedere?

| flixbuster a răspuns (pentru 28cosmin):

Din nou, sec, Windows 10.

Depinde insa de la caz la caz - am avut situatiile reale descrise mai sus in raspunsul original in care omul avea imprimanta care nu avea driver decat de Windows 7 si nu avea bani de una noua asa ca am pus Windows 7. Am avut sistem la care placa video avea driver cu performanta 3D doar pentru Windows 7 si beneficiarul voia sa se joace nu voia Windows 10 neaparat asa ca am pus Windows 7. Am avut om care ura Windows 10 (avea o tableta cu Windows 10 si nu se obisnuise deloc cu ea) si pe laptop nu vroia sa auda de Windows 10 asa ca i-am pus Windows 7. Am avut om care vroia Windows 7 si laptop-ul nu avea decat suport de Windows 10 asa ca vrand nevrand a fost nevoit sa foloseasca Windows 10.

Realitatea nu e alba sau neagra ci in multe nuante de gri si trebuie sa fim flexibili.

Nu exista "cel mai bun sistem de operare Windows" ci "cel mai bun sistem de operare Windows in situatia data".

| 28cosmin explică (pentru flixbuster):

Deci în concluzie și în final ce sistem de operare Windows îmi recomanzi? Windows 7 sau Windows 8.1? Deci până la urmă ce mi-ai recomanda?

| flixbuster a răspuns (pentru 28cosmin):

Ti-am zis deja de doua ori: Windows 10.

15 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Prefer un Linux (Ubuntu sau Mint) fiindca:
1. Pentru uz general are aproape toate programele, chiar in mai multe versiuni
2. Nu necesita program antivirus, deci merge mai rapid chiar si cu o configuratie redusa (procesor Pentium 4 sau D cu 1-2Gb RAM fuge excelent pe internet)
3. Are licenta gratuita, inclusiv pentru Office si toate celalalte programe cu care se instaleaza, chiar de la inceput
4. Las pe cei care au boala jocurilor sa-si cumpere calculatoare scumpe pe care sa joace cateva jocuri, iar peste cateva luni se plictisesc si le sterg. Cu acei bani economisiti pot merge in vacante cu familia, sa-mi petrec timpul liber in natura, nu lipit in fata calculatorului.
5. Restul degeaba asi explica pentru nestiutori. Cei care stiu despre ce vorbesc, imi dau dreptate...

| RAY a răspuns:

Depinde de hardware, daca ai un pc vechi windows xp sau 7, daca ai un pc nou windows 10, urasc windows 8.1 si vista

| gabicoo a răspuns:

Win 7 a fost cel mai bun la vremea sa dar apartine deja trecutului
Win 8 a fost, pentru. mine, un cosmar
Win 10 inseamna revenirea la normalitate. Recomand. Dar sa fie cu licenta.

| Algo098 a răspuns:

Dupa parerea mea, pe un pc mai vechi, 8.1 mergea cel mai bine. In general, 7, 8.1 si 10 mi se par la fel. La 10 e o problema cu driverele. W10 isi instaleaza singur drivere, le pune chiar daca nu sunt cele mai potrivite si cu greu poate fi oprit sa nu puna driverele pe care le vrea el.
In concluzie, pe un pc mai nou unde se gasesc toate driverele bune si nu sunt probleme, w10 e ok. Pe un pc mai vechi, se incearca si care merge mai bine ala e. Daca w10 nu merge bine, un 7 sau 8.1 e perfect.

| IIIshaneIII a răspuns:

Daca nu esti obsedat sa ai ultima varianta recomand 7 face tot ce face si 10 pentru un user obisnuit, daca nu esti multumit de 7 poti folosi 10 dar personal eu il folosesc si nu mi se pare mare branza fata de 7 care are si interfata grafica mult mai frumoasa

| BububucatorulBubycus a răspuns:

Depinde pentru cel folosesti, unele jocuri cer wind 7 64 bit si altele 32, cere resurse mai mici decat 8 si 10 trebuie sa ai componente mai bunicele spatiu ram video procesor. 8 si 10 sunt mai noi mai multe chestii ca la 7 eu le-am folosit pe toate am ras cu 7 pentru jocuri

| Cmi_Mihai_1995 a răspuns:

Windows7: e destul de ok, mai ok decat Windows 8.1 parerea mea, care de multe ori da erori si nu isi face update-urile la versiunea mai buna ci la cea care nu este foarte folositoare sau mai veche decat cea care o folosesti in momentul update-ului
Windows 10: Ruleaza foarte bine, fara erori, imi place ca update-urile le face doar care le doresti si cand doresti. nu se blocheaza daca nu l; e faci sau in momentul instalarii, si nu ai nevoie de o duzia de alte programe pentru a folosii alte soft-uri!