| yonycka16 a întrebat:

Bună seara!
Mă zbat de 3 zile să rezolv pc-ul și nu îi dau de cap problemei.
Totul a început de când am avut update la GeForce și apoi la Overwatch (un joc online in echipa).
Nu mai puteam sa ma loghez in joc, nici in GeForce, apoi in Chome, Firefox, Microsoft Edge anumite pagini nu se încarcă (de exemplu: acest site - noroc cu telefoanele, Yahoo, etc. - "can't reach this page", "no internet connection").
Internetul merge perfect - Youtube, Facebook, Soundlocund merg perfect.
Am dat din sistem "Reset PC" - windows reinstalat si tot aceeasi problema am. Nu pot descarca anumite aplicatii / pagini web.
Știe cineva care ar fi problema?
Sau trebuie sa iau alt calculator?
Vă mulțumesc!

12 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Du-te cu calculatorul la un servis autorizat reparatii calculatoare, cei de acolo il vor repara. Poate trebuiesc inlocuite piese hard disk memorii etc, daca nu stii unde sa te uiti care componenta e defecta nu poti schimba aiurea toate piesele ca te costă.

| yonycka16 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Mulțumesc de raspuns.
O sa merg la un service. happy

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru yonycka16):

Poate este defecta placa video, sau pur si simplu trebuie actualizat si devirusat de profesionisti.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Esti fată? Sau baiat?

| NLS a răspuns:

Trebuie reinstalat Windowsul pe curat, dar pierzi tot ce ai salvat/pastrat pe partitia C:,
asa ca ai face bine sa muti tot ce ai important pe alta partitie sau pe suport extern
(HDD extern, stickuri, DVD, card microSD (daca ai un cititor de card, daca nu, cu ajutorul telefonului), etc)

Descarci kitul de Windows de aici, folosind MediaCreationTool (apesi pe Descarcati Instrumentul acum, apoi instalezi MediaCreationTool si il pornesti):

Selectezi sa creeze o arhiva ISO (sa nu scrie direct pe un stick) si o descarci in calculator.

https://www.microsoft.com/ro-ro/software-download/windows10

Intre timp, descarci RUFUS (se poate si fara el, dar e mult mai sigur cu...):
Poti descarca varianta Portable, sa nu mai fie nevoie de instalare:

https://rufus.ie/en/

Introduci un stick gol in calculator, preferabil de 8GB, minim de 4GB.

In Rufus, in caseta din partea de sus, verifica sa
fie selectata litera stickului (de obice e, dar verifica)

de la SELECT, te duci si alegi calea spre locul unde ai salvat arhiva ISO cu kitul de Windows

DACA ai BIOS (interfata veche, in 2 culori, si fara suport pentru mouse) alege MBR (si in caseta din dreapta va aparea Legacy /BIOS, ceva de genul acesta)

DACA ai UEFI (interfata de tip nou, cu multiple pictograme si suport pentru mouse) alege GPT si in dreapta va aparea UEFI.

Undeva in partea de jos o sa vezi FAT32.
Schimba in NTFS,
apoi apasa START, si astepti sa termine (~ 15 min).

dupa care poti incepe reinstalarea Windowsului.

Recomand sa folosesti tasta pentru meniul de Quick Boot, si sa nu modifici unitatea de BOOT din BIOS. (adica sa nu pui stickul pe prima pozitie la Boot, ci sa ramana HDD/SSD-ul).
E mai simplu si mai rapid daca faci cum iti spun.

Tasta o gasesti in partea de jos a ecranului de POST (ecranul cu text ce apare imediat dupa apasarea butonului de pornire).
Uite 2 exemple, suprapuse in aceeasi imagine:

http://www.deskdecode.com/......essage.png

| yonycka16 explică (pentru NLS):

Mulțumesc pentru timpul acordat acestui raspuns. Am sa incerc treaba asta inainte sa il duc la reparat.
Seară frumoasă.

| NLS a răspuns (pentru yonycka16):

Cu placere.
Daca intampini dificultati, poti sa imi scrii, si te asist la problema. (atata vreme cat primesc mesaj la o ora rezonabila, si nu sunt foarte ocupat)

In etapa de instalare a Windows-ului,
cand isi da primul restart, dupa ce a copiat fisierele de instalare pe HDD,
poti scoate stickul inainte sa booteze, si va boota de pe HDD/SSD.

PS: La calculatoarele mai noi NU e necesar sa scoti stickul, insa daca sistemul este vechi (2010, etc), se incapataneaza sa booteze in bucla de pe stick, atata vreme cat e conctat la PC, chiar daca in BIOS a ramas setat HDD-ul pe prima pozitie.

| dannyel86 a răspuns:

Eu iti recomand sa reinstalezi Windows-ul (nu Reset Pc, ci o reinstalare curata) si sa folosesti acele softuri care au functionat inainte de actualizare.
Ori e vorba de o incompatibilitate intre sistem si driverele noi, ori s-a strecurat un virus in sistemul tau. Antivirus ai?
Un service ar putea sa-ti spuna unde e problema si cum sa o rezolvi.
Reinstalarea unui Windows necesita multi pasi si ar fi bine sa te documentezi cum sa o faci, daca nu vrei sa apelezi la un service.

| yonycka16 explică (pentru dannyel86):

Mai degrabă o incompatibilitate.
Antivirus am, nu s-a gasit nici o problema de acest fel.
Mulțumesc de raspuns happy

| dannyel86 a răspuns (pentru yonycka16):

Data viitoare cand mai ai probleme, foloseste System Restore. Te ajuta sa aduci sistemul la o data anterioara erorilor care a aparut.
Asta ca sa te scuteasca sa dai reset la pc sau sa reinstalezi Windows-ul. happy

| romeo78 a răspuns:

Căutați un service de PC și vede ce se mai poate face!
Dacă ați luat vreun virus, probabil că e terminat.
Dar, spuneți că aveați 2 jocuri destul de puternice, cel puțin 1 on-line. Asta înseamnă o mare vulnerabilitate în fața virusurilor.
Dar, probabil trebuie și o memorie internă mai mare, pentru o instalare a unui program antivirus mai puternic.

| yonycka16 explică (pentru romeo78):

Mulțumesc de rapsuns.