| S3c0ndSh0t a întrebat:

Buna seara tuturor! Deci am luat o placa HIS ATI Radeon HD 4670 IceQ de pe eMAG.AM jucat nitel gta4 la high.Se mai bloca la unele faze si la texturi.Nu merge cum m-am asteptat.Am vazut multe tutoriale pe youtube si am aflat ca pot sa dau OverClock la placa.As putea sa dau si eu OverClock la placa mea? Ea nu se arde pentru ca are cooler dublu si ajunge fara overclock la -11grade.Am mai inteles ca daca ii dau prea mult overclock nu se poate arde cum stiam eu ci doar trebuie resetat biosu(placa nu pasteste nimic). Asa ca imi puteti sa imi spuneti si mie cum dau overclock(adica sa calculez cat merge sa ii dau sa u nu se intample ceva)Am mai vazut ca daca dai OverClock la placa o sa se miste mai bine decat cum e ea acum si sunt diferente usriase.Astept pareri! Multumesc Anticipat!

3 răspunsuri:
| monstrulet a răspuns:

Degeaba faci overclock la placa video. Sacadeurile se datoreaza procesorului/memoriei/hardului. Jocul isi incarca resursele pe parcurs, si iti sacadeaza daca nu tin pasu.
Poti da vina pe placa video cand te uiti intr-o singura directie(fara sa te misti) la ceva static eventual, si vezi ca ai fps mic. Atunci e slaba placa video.

| dadonexus a răspuns:

Sunt diferente pe naiba nu da overclock nu la palca video ai toate sansele sa se arda in timp si nu merge bine poate din cauza procesorului sau a ramului.Nu conteaza in cate grade o duce overclock'ul distruge orice fie ca e ram placa video sau procesor in timp se duce mai ales daca nu ai o sursa puternica 700 w +

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Overclock-ul se da doar al piesele care au specificat de producator overclock enable sau altceva tongue