| Zuga a întrebat:

Salut am auzit o chestie : daca am pe pc windows 7 nu pot sa mai trec pe windows xp asa de usor adica din ce am inteles trebuie resetat biosu (sau ceva de genu) ca altfel nu merge... e adevarat? (mi se pare un pic ciudat)

10 răspunsuri:
| Aero a răspuns:

Setup-ul/Installer-ul ala vechi/demodat de XP nu cunoaste hard-disc-uri S-ATA. Si trebuie sa integrezi driverele de s-ata pe cd-ul cu xp. Nu e dificil, dar e plictisitorlaughing. Dar daca nu vrei sa faci asta, setezi din bios hdd-ul pe ATA, nu AHCI(sau dezactivezi pur si simplu ahci, o sa fie vazut ca p-ATA/IDE). La ce sa te mai chinui cu XP in ziua de azi? Zi-mi tu, Zuga, motivul? Preferi XP pe calculatorul tau, nu 7? De ce?

| Aero a răspuns:

Citeste pe Wikipedia cam cu ce se mananca S-ATA, IDE. eu cred ca acolo scrie destul de frumos si vei intelege care e treaba.
Cat despre aplicatii, sa stii ca exista mereu versiuni mai noi. Eu nu vad cine stie ce impedimente pentru. a avea instalat Windows 7 exceptand performantele calculatorului, banii pentru. licentetongue

| Aero a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Serial_ATA

cauta si varianta in engleza. asa te documentezi mai bine. wikipedia in romana cam sufera:D

Si inca ceva...nu era mare lucru sa scrii la search "s-ata"

| darrio2007 a răspuns:

Nu este adevarat.Stai calm.

| thizizme a răspuns:

Nu. Doar daca ai HDD SATA trebuie sa faci XP-ul sa "inteleaga" SATA. La W7 n-ai avut problema asta pentru ca el "stie".

| Zuga explică:

Prefer xp pentru ca pe 7 nu merg toate aplicatiile (am xp acum eu am pus intrebare asta deoarece vreau sa trec la 7 si aveam nedumerirea asta). uite chiar m-ati facut toata lumea pe care o cunsc si are un habar de pc-uri mi-a zis sa imi bag 7 si am sa o fac si asa e urat afara tongue

| Zuga explică:

PS si cand am instalat xp nu am instalat nici un driver pentru sata in bios era deja dat pe ata (intrebare: cand e dat pe ata ca pc sal vada un ide ii scade viteza la un hard sata?)

| Zuga explică:

Unde ca nu gasesc pe wikipedia nimic concret poti sa imi dai site te rog

| ungurubulan a răspuns:

Nu este adevarat. cine te-a mintit zi sa-ti dea banii inpoihee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nuu stai calm poti sa treci fara nici un fel de probleme...bafta.Funditza?