| anonim_4396 a întrebat:

Buna seare TPU. Am o problema cu RAM-ul. Intr-o zi pc-ul meu nu a mai pornit. L-am sters de praf,am scos placutele de ram si le-am bagat la loc. Din fericire a pornit, dar nu imi mai apare 4 gb ram am windows 7 64 biti. Am bagat fiecare placuta pe fiecare slot si am pornit pc-ul. Placutele sunt bune deoarece pc-ul porneste cu fiecare dintre ele. Dar problema este ca nu imi mai citeste 4 gb ci doar 2 gb dar amandoua placutele merg. Nu stiu ce sa ii fac. Va rog frumos ajutati-ma. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| K0sti a răspuns:

Ok. testele trebuie sa le faci pe fiecare placuta in parte, alternand sloturile. Iar dupa asta cu ambele placute montate! Vezi ca s-ar putea sa fie si o problema de bios, sa nu le detecteze bine. Mai vorbim aici daca e nevoie, mai pe seara, dupa un 6: http://www.epasystems.ro/asistenta-it-online/

8 răspunsuri:

Am efectuat acel test cu memtest86 nu am nicio eroare.

| K0sti a răspuns (pentru Unknowned):

Cat ai lasat testul sa mearga? In functie de blocurile defecte e posibil sa nu dea erori din prima! Am avut cazuri cand erorile au aparut dupa mai bine de 1 ora de test continuu!

L-am lasat 30 de minute

Multumesc frumos pentru raspunsuri.Nu facea bine contact placuta

| K0sti a răspuns (pentru Unknowned):

Ok! Atentie alta data, ca se poate arde! Bafta!

| K0sti a răspuns (pentru Unknowned):

Ok. testele trebuie sa le faci pe fiecare placuta in parte, alternand sloturile. Iar dupa asta cu ambele placute montate! Vezi ca s-ar putea sa fie si o problema de bios, sa nu le detecteze bine. Mai vorbim aici daca e nevoie, mai pe seara, dupa un 6: http://www.epasystems.ro/asistenta-it-online/

| dannyel86 a răspuns:

Foloseste temporar placutele separat, ca sa vezi care face probleme si de ce. Daca le utilizezi simultan, nu ai cum sti unde sunt necazuri, decat daca le verifici cu softuri de profil, precum memtest. Daca nu ai placa de baza care suporta tipuri diferite de ram (cu alte cuvinte, daca stii ca memoria ram e de acelasi tip pe ambele placi - ddr1, ddr2, ddr3, dupa caz), ai putea schimba locul de conectare intre ele, ca sa vezi cum se comporta si daca nu cumva placa de baza genereaza unele erori. Doar testandu-le poti descoperi cauza.

Am folosit, fiecare placuta separat. Tot degeaba. Am facut si test cu memtest erori 0. Placile sunt identice