| AnneMarye001 a întrebat:

sper sa ma puteti ajuta am 2 probleme:
1.cum pot sa-mi fac microfonul de la mess sa mearga, webul merge si pot auzii cealalta persoana dar persoana respectiva nu ma aude.Am un messenger mai vechi parca 9 nu mai stiu sigur.Ce sa fac? ajutati-ma va rog
2.imi puteti da un limk de unde pot descarca drive pentru LOGITECH camera? Dar eu nu am lincenta.Va rog ajutati-ma
Multumesc ca ati citit si cine ma ajuta la ambele probleme primeste funda si ceilalti vot

6 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

-Daca esti sigura ca microfonul e bun, deschizi mess-ul, te duci in meniu
pe Messenger-Preferences-Microphone
si vezi pe ce e setat.Trebuie sa fie pe
"system default"
-Nu are legatura licenta cu driver-ul de la camera.
-Ce camera Logitech ai? Are si microfon? Sunt mai multe modele.
- Ce sistem ai? XP sau W7.

| AnneMarye001 explică (pentru horia2012):

Am W7 iar la intrebarea ce fel de Logitech am raspunsul e:nu stiu, camera e luata din strainatate doar camera si cu USB-ul fara carte sau cutie.Cum pot afla ce fel de Logitech am?

| horia2012 a răspuns (pentru AnneMarye001):

Du-te aici si poate este printre modelele prezentate:
http://www.logitech.com/en-sg/support/webcams

| AnneMarye001 explică (pentru horia2012):

L-am gasit este acesta:QuickCam® Pro 4000
M/N: V-UT16, V-UJ16
Acum iti este de folos?

| horia2012 a răspuns (pentru AnneMarye001):

-Din pacate Logitech nu mai asigura driver pentru o asemenea camera,
considerata veche, pentru Windows 7.
-Mai ai o posibilitate. S ainstalezi un driver pentru Vista care ar trebui
sa fie compatibil cu Windows 7.Il poti descarca de aici:
http://www.filecluster.com/......32bit.html
(te duci in jos pe"Download Now (86.91 Mb"
si FileCluster US Server).
-Procedeaza asa:
Dupa ce l-ai descarcai ai un fisier "qc1051enu.exe" (este o arhiva)
1. click dreapta pe ea si "unblock" - Apply -Ok
2. Trebuie sa o dezarhivezi cu WinRAR
(click dreapta pe ea "Extract To qc1051eu\")
3. Dupa ce arhiva a fost extrasa te duci folderul "qc1051enu"
4. In folderul respectiv vei gasi un fisier care se cheama "Setup.exe"
5. Click dreapta pe "Setup.exe" - Properties
6. Te duci pe "Compatibility" - bifezi " Run this program in compatibility mode" si din fereastra imediat de sub (alegi Windows Vista (service Pack 2).
7. Apply - Ok
8. Din nou click dreapta pe "Setup.exe", sus click stanga "Run as Administrator" (acum incepe instalarea)
Dupa instalare dai restart. Fi atenta la toti pasii.

| idealman a răspuns:

De ce folosesti mess vechi? Actualizeaza -l 11.5.