| qwerty a întrebat:

Exista vreo metoda sa folosesc laptopul pe post de router wireless? (Eu am pe laptop internet prin cablu si cateodata am nevoie de internet pe un telefon cu wi-fi si as vrea sa stiu daca pot "oferi" telefonului internet fara sa folosesc un router, adica folosindu-ma de wireless-ul integrat al laptopului.)

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Laptop-ul nu are router incorporat (care sa emita wireless) ci doar un modem wireless incorporat (care primeste semnal de la un router). Daca vrei sa ai wireless va trebui sa-ti cumperi un router si atunci vei avea la ambele, laptop si telefon. Numai bine!

| Minks a răspuns:

Nu, laptopul doar primeste semnal wireless, avand un adaptor incorporat. Nu poate insa sa emita. Oricum, un router wireless nu e asa scump, unul bun pentru folosirea in casa e ~100 de lei, putand sa il folosesti si pentru conectarea laptopului la internet (fara sa mai stai cu firul dupa tine), si pentru telefon. E o investitie inteleapta, e practica si iti usureaza folosirea.