| ClarissaMrc a întrebat:

Aș vrea să îmi fac un blog, fără să bag bani în el, cel puțin acum, la început. Ce site îmi recomandați? Adică gen Blogger, Wordpress etc?

Răspuns Câştigător
| AdrianoB a răspuns:

Buna!

Daca vrei sa incepi cu un blog absolut gratuit, nu ai de ales decat sa folosesti Blogger sau wordpres.com.
Gasesti teme (design-uri) pentru ele destule.
La un moment dat, poti face bani cu ele, le poti monetiza cu AdSense si sa faci ceva banuti, dar nu prea multi, decat daca cine stie ce trafic ai.

Plus, tine minte ca ai multe restrictii pe ele. Nu poti face ce doresti, nu poti instala plugin-uri, nu poti avea orice continut. Daca incalci regulile, sit-eul iti dispare peste noapte, fara nici un averisment. Nu le pasa cat de mare si cat de conoscut e site-ul tau. Stiu cazuri in care s-a intamplat.

Tocmai de aceea, daca esti serioasa si ai planuri mari cu site-ul tau, iti recomand sa te apuci de un blog personal, adica "self-hosted" cum se zice.
Inseamna ca trebuie sa iti cumperi hosting + domeniu (nu te costa o avere) si iti posti instala Wordpress gratuit pe el (ma refer la wordpress.org nu la wordpress.com). De asemenea, gasesti teme (design-uri) gratuite si pentru asta. Poti sa-ti cumperi un design premium, care e mai unic si care este actualizat de catre firma respectiva.

Daca vrei sa iti cumperi hosting, iti poti lua de la HostGator (http://bit.ly/SQAR7F). Daca cumperi hosting de la ei, iti dau un copon care iti ofera 25% reducere (pentru ca lucrez cu ei) :) Daca esti interesata, da-mi PM. Deci, hostingul te va costa cam 3-4$ pe luna.
Daca vrei sa-ti iei domeniu, iti recomand NameCheap (http://bit.ly/RIXDhI). Sunt foarte ieftini si sunt cei mai buni de pe piata.
Daca vrei o tema/design, iti recomand ElegatThemes(http://bit.ly/WJOkCJ). Deci au teme foarte profesionale, au suport extraordinar si fata de multi de pe piata, au preturi foarte bune. Poti pana la urma sa folosesti o tema gratuita, ca sa nu mai cheltui bani si pe asta acum. Iti poti cumpara mai tarziu o tema cand produci ceva bani.

Nu te va costa mult toate astea, dar, crede-ma ca se merita de 10 ori mai mult, decat sa-ti faci pe blogger sau wordpress.com. In primul rand, nici nu poti avea un nume de domeniu profesionist. Orice nume vei alege va fi www.siteultau.blogspot.com sau www.siteultau. wordpress.com. Si pe langa asta, restrictii peste restrictii.

Cand iti faci un site gazduit de catre tine, poti face orice doresti cu el. Ai zeci de variante in care il poti monetiza si poti face bani cu el. Plus ca atunci cand va creste, daca reusesti sa-l faci cunoscut, totul va fi in ordine si totul va arata profesionist. Poti face si mai multi bani. Daca tu o sa il ai pe blogger sau wordpress.com, ce se va intampla cu muca ta? Va fi in zadar dupa parerea mea.

Fi atenta, daca cumperi de hosting de la HostGator, iti dau cuponul de reducere 25% si iti voi instala eu wordpress.org pe hosting, iti voi transfera domeniul si iti voi instala si plugin-uri gratuite. Ce zici? O afacere buna nu? Dar trebuie sa cumperi hostind prin linkul de la mine pentru ca asa eu voi fi platit de catre ei (tu oricum platesti la fel, nu te va afecta cu nimic) si drept recompensa, eu iti voi instala tot ce am enumerat mai sus, gratuit. Daca esti interesata, sau cand esti interesata, da PM si te voi ajuta cu orice vrei. Nu conteaza daca cumperi sau nu hosting, intreaba-ma ce vrei si te voi ajuta;)

Eu tocmai dezvolt un site in care voi vorbi mult despre asa ceva. Va fi un tutorial care te va invata cum sa-ti faci propriul site, pas cu pas, voi scrie cum sa-l promovezi, voi scrie tehnici de marketing online, cum sa folosesti social media, cum sa monetizezi site-ul si multe alte chestii foarte utile si interesante. Daca vrei sa stii cand il deschid (site-ul), da un PM cu adresa de email, si cand ii dau drumu, te voi anunta. O sa fie bun si util site-ul, a-i sa vezi. Plus ca o sa scriu tot timpul pe el, constant.

Stiu multe despre asa ceva dar nu are rost sa scriu aici caci mi-ar trebui 100 de pagini.

Oferta e valabila pentru toti cei interesati.

O zi buna sa ai!

| ClarissaMrc explică (pentru AdrianoB):

Multumesc mult! Ma voi gandi!

5 răspunsuri:
| SergiuBoss11 a răspuns:

Cred ca ti-ai dat raspunsul singur/a!

| Andrei7520152 a răspuns:

Pentru un blog free, din care nu vrei sa scoti bani, poti folosi oricare din acele dou site-uri listate. Daca vrei sa faci ceva bani, ar fi cazul sa-ti creezi un site propriu.

| floweray a răspuns:

Daca vrei un sistem cu peste 250 de template-uri pentru blog, incearca www.ucoz.ro. E in romana, ai hosting gratuit, spatiu, trafic nelimitat, subdomeniu gen nume.ucoz.ro, etc.

Daca ai nevoie de ajutor poti intra si pe www.forum.ucoz.ro. Bafta!

| ClarissaMrc explică (pentru floweray):

Cred ca o sa incep cu el, mersi mult!