| umbra09 a întrebat:

Buna TPU
Acum ceva timp am cumparat un telefon Alcatel onetouch pop c3 din kaufland de la Orange.
Telefonul nu are marca Alcatel pe sticla cum este in poza de pe site ( https://www.orange.ro/magazin-online/telefoane/alcatel-p op-c3 )si pe cutie. Nu are 512 RAM cum este specificat pe site are 470 si ceva. Mi s-a spart displayul la telefon cand l-am scos din husa cei de la Orange mi-au spus "ca s-a spart la presiune" eu zic ca s-a spart deoarece nu are un ecran normal are un ecran de plastic, de fapt nici nu e ecran e o folie mai subtire chiar si de cat o folie temperata pentru telefon. Acum imi cer 1 milion sa mi-l repare, nu e o problema banu dar nu imi mai trebuie telefonul cu memorie mai mica decat este specificat si cu un ecran pus de ei nu e cel original.ce sa fac sa primesc telefon original cu piese originale?

3 răspunsuri:
| OrangeHelper a răspuns:

Salut,

Te pot asigura ca toate telefoanele comercializate de Orange sunt fabricate in conformitate cu normele europene si au doar componente originale.Te-am contactat prin mesaj privat pentru ca dorim sa investigam si noi situatia.Asteptam raspunsul tau.

Cu prietenie,
Orange Helper

| Jipa95 a răspuns:

Pai normal ca din cei 512mb de memorie ram o parte din ei raman rezervati, inutiliabili. Uita-te la un card de memorie de 1gb. Nu are fix 1000mb, ci mai putin. La fel si hard disk-urile, si mai tot ce tine de dispozitive de stocare.
Ce ai platit, aia primesti.

| umbra09 explică (pentru Jipa95):

Sa zicem ca faza cu rami e adevarata e posibil sa nu imi arete toti rami, dar nu trebuie sa am telefonul ce il arata pe cutie? ei bine eu nu-l am pe cutie arata un telefon cu un ecran pe care este scris marca telefonului si pe ameu nu este este o folie de plastic atat nu are ecran original, adica nici ecran nu are e o folie de plastic de fapt.