| Sparkii a întrebat:

Buna TPU acum doua zile am fost la apartament și am luat cu mine o cheie din rezerve și am închis USA cu ea și acum am încercat cu cheia originala și nu merge problema e ca din cheile alea aia pe care am folosit-o eu când am intrat ultima oară in apartament este diferită fata de celelalte și cheia originala nu merge. TPU. Se poate sa existe o cheie odată închisă sa meargă doar cu ea e din pachetul de la usa

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Exista si inchizatoare ieftine, de "unica folosinta".
Compara cheia cu celalalte chei (zimtii) daca sunt la fel, vezi daca nu s-a indoit cheia.
Daca nu poti deschide nicicum, atunci cheama un lacatus priceput care sa descuie usa si sa-ti monteze corect o noua incuietoare.

Incuietoarele trebuie unse periodic pentru a functiona usor mecanismul. Fiecare model are metoda si unguentul adecvat.

| rrrp a răspuns:

Nu stiu modelul cheii dar misca putin de ea inainte si inapoi pana se aseaza.

e posibil ca o cheie noua sa difere putin de cea originala dar dupa un timp se poate sa nu mai ai probleme (cand se uzeaza putin).

misca putin de cheie stanga, dreapta, inainte, inapoi.
si nu o forta f tare sa nu faci doua.

sunt multe tipuri de chei si mai mult nu pot sa spun.

| Sparkii explică (pentru rrrp):

Și mai pot sa deschid cu cheile celelalte?

| Adiav a răspuns:

Depinde ce tip de usa ai. Eu am o usa metalica care are doua tipuri de chei. Am 4 chei care sunt la fel si inca 4 diferite. Incuietoarea usii este facuta in asa fel incat daca ai pierdut o cheie din primul set...pentru a fi mai sigur sa nu gaseasca cineva cheia pierduta si sa o foloseasca....se foloseste o cheie din cealalta pereche de chei si se modifica ceva in interiorul ialei..nu mai merge vechea cheie. Chestia asta ii utila pentru ca nu trebuie sa schimbi butucul de la usa.