| OllaM a întrebat:

am o intrebare.
Nu ca eu sunt nu stiu ce gamer dar ma intereseaza cara dintre aceste 2 calculatoare este mai bun pentru gaming
http://www.altex.ro/......570d-linux

si asta

http://www.altex.ro/......ddr3-linux

Si pot instala windows 8.1 sau 8. Am CD dar nu stiu cum.
Daca imi puteti explica ar fi minunat.
Prefer un PC pentru gaming pentru ca sunt mai performante nu pentru ca sunt gamer.

7 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Pc-urile de gaming nu sunt mai performante. Doar ar trebui teoretic sa fie mai echilibrate pentru jocuri. Daca tu il iei pentru internet, atunci foarte rau.
Din pacate la sistemele alea de la altex, singurul lucru legat de gaming din sistemele lor e numele, si cam atat. Pana la urma, spune clar, si sincer daca se poate. Vrei sau nu gaming, ca e mult mai ok pe o configuratie un sistem.

| OllaM explică (pentru sltlp):

Intrebarea mea principala era daca pot instala windows pe linux? daca da cum? da in fine, thx pentru efortu' de a scrie

| sltlp a răspuns (pentru OllaM):

Nu faci instalarea in linux o faci peste. iei, formatezi, instalezi, gata. Practic e instalarea normala. Daca vrei sa tii linux ca sistem de operare principal, poti rula cu un soft gen vmware windows in caz ca te refereai la asa ceva.

| OllaM explică (pentru sltlp):

Ok. Dar daca " o fac peste " este la fel ca si cum as fi avut windowsul de la inceput? Si daca stii, poti sa imi explici cum botez si ceva cu bios ca din alea nu stiu. Si care pc este mai bun pentru gaming. Eu nu sunt gamer si nu imi iau pc ca sa ma joc. Dar din cand in cand de plictisea mai intru si eu si colegii de la munca.

| sltlp a răspuns (pentru OllaM):

Da, daca e peste e ca si cum ai avea windows de la inceput. Din bios, la oridinea pui la dvd pe primul. Sau cand pornesti, alegi bootmenu(depinde de placa de baza).
Uite la ce ma refer eu: http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/876090/ pe configuratie, te duce cu maxim 100 lei peste ce poti sa ie de la altex dar e mai performant(Citeste comentariile autorului pentru detalii legate de asamblare). Ai avantaj dupa la garantie, poti sa faci upgrade fara sa anulegi garantia si altele. Stii exact ce ai in unitate si multe alte avantaje. Si dupa cum vezi am pus un gpu dedicat radeon r7 250 care o sa ofere performante in jocuri de cel putin 2 ori cat gt630(de mai sus). Deci performante oarecum bune pentru orice eventualitate. De asemenea, procesorul e un i3, e net superior peste ce e mai sus. Singurul minus e ca in banii astia incap doar 4gb ram, dar nu-i problema ca poti oricand dupa sa mai adaugi, fara sa se anuleze garantia(poti sa treci usor dupa de la 4 la 5, 6, 8, 12 sau ((16gb prin inlocuirea ulterioara a celui de 4gb din slot 1).)

| OllaM explică (pentru sltlp):

Ok am inteles. Dintre ce iti arat eu care e mai bun? 1 sau 2?

| sltlp a răspuns (pentru OllaM):

Cum doresti...
http://bit.ly/1rBIzCH e mai performanta per total deoarece are un cpu mai performant si daca nu te joci in plan principal o sa te avantajeze. E bine de stiut ca din aia 6gb ram o sa ramai cu 5/4gb, deoarece radeon 8570D este o placa video integrata. A II-a configuratie e putin peste in jocuri dar tu ai zis ca nu asta e principala activitate. Eu zic sa te mai gandesti odata la configuratie. Oricum, banii tai.