| Pierdevara a întrebat:

Buna TPU.
Am o mare problema...am ramas fara memorie in C.(cred ca din cauza asta merge si pc`ul foarte greu)

As vrea sa sterg din programe, dar nu ma prea pricep si imi e frica sa nu fac vreo prostie.(adica sa sterg ce nu trebuie)
Ce as putea face?

7 răspunsuri:
| traveler a răspuns:

Salut!
In primul rand programele NU se sterg! se dezinstaleaza!
Prin stergere, le stergi doar din progr.file insa in registrii unele din ele isi fac in continuare efectul si ingreuneaza procesorul, astfel acesta in loc sa ruleze doar programele real necesare isi imparte "atentia" si cu aceste "scame".
Cu un program ce iti curata compul poti real optimiza viteza procesorului tau, cat despre ce programe sa DEZINSTALEZI, deschide utilitarul existent in windosul tau din control panel/addremove programs si din el alege din jocuri sau alte programe ce nu iti mai sunt de folos si selecteaza 'uninstal". Apoi cu utilitarul asta:http://www.softpedia.com/get/Security/Secure-cleaning/CCleaner.shtml,poti curata foarte bine windowsul tau.
Mai trebuie si o defragmentare a partitiei c dupa aceasta curatenie, defragmentarea este necesara f. mult pentru optimizarea discului mai ales, ai pentru asta utilitarul din windows sau altele de pe net.
Apoi trebuie sa opresti de la autorun (adica progr. ce pornesc fara voia ta cind pornesti compul) aici opresti programele aproape toate, in afara de antivirus si daca ai ceva pe partea de drivere etc.
Asta pentru ca ele pornesc si mananca resurse din procesor, altele doar intra pe internet si acolo stau degeaba si mananca si banda deci din viteza ta de net atata de necesara si uneori asa de slaba, deci si asta aste o cauza a vitezei slabe.
Succes!

| Alberto97 a răspuns:

Spune ce programe ai in C si iti spun din care poti sterge sterge jocurile din C si bagale in D

| Pierdevara explică (pentru Alberto97):

Poi am o gramada...

| Alberto97 a răspuns (pentru Pierdevara):

Sterge toate jocurile instaleza un antivirus si o sa mearga mai rapid

| Pierdevara explică (pentru Alberto97):

Nu prea am jocuri, antivirus am happy

| nobilionut a răspuns:

Deci te duci in my computer si dai click dreapta pe partitia C iti va aparea o fereasta si cam pe la mijloc scrie,, disk clean-up,, si dupa aia dai ok! sper ca te-am ajutat. funda?big grin

| Pierdevara explică (pentru nobilionut):

Dar daca voi face asta, nu se vor sterge toate programele din C?