| MexicanMotorMafia a întrebat:

Buna,TPU.Eu momentan am instalat pe laptop Windows 7 Profesional (lo instalat un baiat de la service). Numai ca acuma eu mi-am descarcat de pe internet Windows 7 Ultimate pentru ca e mai bun si vreau sa-l instalez eu acasa, numai ca nu stiu daca e bine sa-l instalez(daca windowsul nu are nici un program, draiver, si daca nu o sa primesc update-uri, si nu stiu daca e bun sa-l activez cu un Program).Voi ce ziceti? Dau funda pentru cel mai bun raspuns.

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Nu are a face driverele cu prefectura daca intelegi.Adica n-are a face wind 7 profesional cu wind 7 ultimate, fiecare e pe druml lui.Mai clar ar fi ca trebuie sa stergi wind pro si sa instalezi iar wind ultimate, dart totul de la zero. Daca te pricepi nu-i mare lucru nu iti ia mai mult de o ora.Ai luat wind ultimate de pe net de aunde adica? In primul rind acel wind ce ai luat trebuie sa fie butabil, deci ar fi trebuie sa downloadezi un undos ISO asa scrie acolo de unde trebuie sa il dawnloadezi si apoi mai trebuie sa aiba key product, ori sa fie "manarit"daca intelegi ce vreau sa zic. Dupa il pui pe un CD, intri in bios faci laptoul sa booteze de le unitate dvd avind in el cd-ul cu windows 7 ultimate si urmezi pasii.Cam asta e asa in mare.Probabil tu intrebi daca cumva la wind 7 pro poti sa-i faci ceva sa-l faci 7 ultimate.Raspunsul este NU, nu ai cei face trebuie sa il stergi si sa reinstalezi pe asta ultimate. Daca crezi ca o poti face urmeza pasii, cauta pe aici prin raspunsurile mele ca am scris pas cu pas cum instalezi un wind.In ce priveste driverele nu este problema,dupa ce ai instalat wind intri pe net, dar asta daca wind asta ultimate o fi avind driverul la newtork, adica sa te poti conecta la internet cu un cablu si sa downloadezi driverele.Dar nu e problema nici daca nu ai avea. Dupa ce instalezi wind asta cel vrei, intri la device manager si vezi ce drivere iti trebuie.Dar de obicei din ce am vazut wind ultimate are cam toate driverele, doar daca cumva sa zic ai un laptop luat azi sa ai ceva nevoie de drivere.Dar cum am spus laptoul tau banui ca nu e nou asa ca nu cred sa ai probleme.In sf daca vezi ca trebuie ceva drivere intri cu orice calculator, deci nu trebuie neaparat sa intri cu laptoul tau, deci intri pe sitele celor care au facut laptopul.De ex daca ai un laptop Sony intri pe www.sony.com sau.ro si acolo aia iti dau driverele, cel putin asa ar trebui.Dar le gasesti pe net oriunde. Wind normal ca nu are alte programe, programele le instalezi tu de pe net gratuit.De ex stiu si eu Java, sau Adobe si asa mai departe le iei gratis de pe jaba.com sau adobe.com ori ce program ai tu nevoie.Deci asa ca idee ce sa zic ar fi ca wind pro si ultimate nu ar fi o mare diferenta, cu alte cuvinte lasa-l asa.Mai informeaza-te, da ceva detalii de unde ai luat wind ultimate, daca ai key, ori daca merge fara key.In rest nu vad ce probleme sa ai.Asa daca pe laptopul tau merge asta ultimate eu as zice sa iti instalezi wind 8.1 ca atunci intr-adevar sint diferente.

2 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Driverele le gasesti la producator, ala de ti-a facut laptopul!
Cu ce e mai bun ultimate? Tu nici driverele nu stii ce e cu ele si vrei ultimate...

| gelu1970 a răspuns:

Cu ce e mai bun ultimate?
ca are pack de limba romana?
eu zic sa stai linistit.
sau daca te mananca tare, continua cu ultimate.