| IoanaStefania a întrebat:

Am o mare problema la aparatul meu foto. Este Canon Powershot A3200 IS. Asa, si nu se mai inchid : zoom lens 5x IS. Adica obiectivele alea, cand dau zoom-ul. Deschid aparatul si imi apare "Eroare obiectiv. Inchidere automata. Reporniti aparatul". Am dat la butonul acela unde apare sa vad pozele, si merge sa vad pozele. Dar in rest nu merge nimic. Doar la setari, dar nu am nimic legat de problema mea. Faceam poze, cand deodata s-a auzit un sunet ciudat si nu se mai inchideau obiectivele si acum tot cu ele sta deschis. Pana luni, am nevoie de el reparat. Ajutati-ma. crying

3 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

E blocat obiectivul, a scăpat pe jos, l-ai lovit, etc. Trebuie dus la un service.

| IoanaStefania explică (pentru Azµre):

Nu l-am scapat si nici lovit. Faceam poze si dintr-o data. Altceva nu se poate face? straight face

| Azµre a răspuns (pentru IoanaStefania):

Nu ai ce să îi faci, e blocat obiectivul, a fost vreodată forțat sau pur și simplu s-a uzat de folosință. Nu-l mai chinui că îl strici de tot...