| Dany06 a întrebat:

Buna TPU.Am o nelamurire.Acum 3 zile am schimbat monitorul meu LG de 17 inch cu un monitor LG de 22 de inch.Eu am o placa video nVidia GeForce GT320 1GB DDR3. Curios de temperatura pe care placa video o avea, am descarcat un gadget care imi arata temperatura acesteia.Inainte sa imi schimb monitorul placa video avea temperatura de maxim 73-74 de grade Celsius (in jocuri) acum am observat ca placa mea are temperatura intre 80-90 de grade Celsius (in joc).Am citit pe ceva forum ca aceasta placa este speciala pentru jocuri si doar cand depaseste temperatura de 105 grade Celsius se poate spune ca s-a "incalzit". Vreau sa stiu daca este normal ceea ce se intampla de cand am pus acest monitor si daca acest monitor influenteaza cu ceva temperatura placii video si cu ce? Ar putea ca din aceasta cauza sa se arda placa video?
PS:Am um calculator Acer Aspire x3900 procesor Intel Core i5, 6GB DDR3, 1TB.

Răspuns Câştigător
| Intruder19 a răspuns:

Este si normal sa se incalzeasca mai tare, ai luat un monitor cu o rezolutie mai mare si sunt mai multe date de procesat fata de monitorul precedent.Ai trecut de la 1280x768 la 1680x1050.Totusi este pacat sa tii placa aia video pe procesorul ala, e pacat de el.Strange ceva bani sa iti iei GT550 (cel putin)

1 răspuns:
| Dany06 explică:

De pe 1280x1024 pe 1920x1080 mai exact.