| Dr0gul3tz a întrebat:

Am o placa de baza care accepta si ddr2 si ddr3... 2 placute de ddr2 si 2 placute de ddr3. vreau sa stiu ce se intampla daca folosesc si ddr2 si ddr3 in acelasi timp. e ok daca fac asta?

Răspuns Câştigător
| DragomirMihail2020 a răspuns:

Salut!
1 Va merge dar pe riscul tau vrei sa distrugi pc fa acest lucru daca nu vrei pune doar 2 placute sau o placuta de ram pe un singur DDR2-DDR3 la alegerea ta.
2 Cand il vei porni pc va incepe sa scoata un sunet bip... (Semn de avertizare ca ceva nu este in regula).

3 Aceste placi de baza care au doua formate diferite DDR2 si DDR3 sau DDR3 si DDR4 sunt folosite ca sa nu mai cumperi o alta memorie ram si sa folosesti pe cea veche si sa ai posibilitatea mai tarziu sa treci la cea noua daca iti permiti.

3 Nu poti decat sa alegi pe ce DDR Ramai DDR2 ori pe DDR3.
Nu merge ca este diferenta de frecventa de la 800Mhz DDR2 si 1600Mhz+ DDR3 crezi ca nu-i normal sa faca bip si sa nu mearga mai ales este o diferenta foarte mare este dubla.

4 Exista si o posibilitate sa iti strici ori hardiskul, placa de baza sau sursa cu tot sistemul.
Iti zic cum a facut unul ca murea de curiozitate ce se intampla daca pune atat DDR3 si DDR4 in acelasi timp.

2 Placute de DDR3 la 1600Mhz si 2 placute DDR4 la 2400Mhz.
A pus doua placute la inceput DDR3 dupa ce s-a deschis si a intrat in desktop a pus DDR4 si dupa cateva minute pok si lol.

-Sursa de 700W cu certificare 80+ distrusa.
-Placa de baza nu mai mergea deloc (la servis nu eau reparato (ziceau sa ea alta) nu iti repara daca faci altfel de chestii la fel si cu Oc).Cu placa nu se mai putea face nimica.

-Hardiskul ea intrat o eroare in el sau un scurtcircuit incat nici hackuit sau reinstalarea Systemului de operare nu mergea decat sa scoti ce era imporatat in el atat restul aleluia si aia destul de greu.

Daca te mananca sa zicem asa o faci pe rapunderea ta daca nu vrei sa patesti nimic las-o pe un singur DDR.

3 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Nu va functiona, logic! Cartea aia de la placa de baza ai citit-o, sau producatorul o da degeaba...greu!

| CPAElites a răspuns:

Nu poti sa folosesti amadoua tipuri in acelasi timp...In cel mai bun caz va da eroare ( bip-uri cum ca ar fi probleme cu memoria ram )
Alegi intre ddr3 si ddr2.

| Johander4k a răspuns:

Dacă nu supra-soliciți nu are nimic. În caz de va avea, va pocnii sursa, atat. happy