| GreenBubble a întrebat:

Bună TPU, am o problema cu internetul. De câteva zile se deconectează din 2in 2 minute și acum de ceva timp s-a deconectat și nu mai funcționează deloc. Folosesc net de la RDS iar conexiunea este directa, nu prin wifi. Are cineva idee de la ce poate sa fie, adică dacă este de la ei sau poate sa fie de la laptop?

Răspuns Câştigător
| 94Lucifer94 a răspuns:

Dacă zice ''error 651'', e de la ei, nu e de la laptopul tău. Trebuie să-i suni să verifice.

| GreenBubble explică (pentru 94Lucifer94):

Înțeleg. Mulțumesc pentru răspuns.

| 94Lucifer94 a răspuns (pentru GreenBubble):

Am avut și eu această problemă, de obicei nu trebuia să-i sun, se rezolva după câteva ore. La tine de cât timp există această problemă?

| GreenBubble explică (pentru 94Lucifer94):

Am sunat mai devreme la RDS și mi-au spus că este din cauza cablului sau a mufei și mâine de va remedia.

| 94Lucifer94 a răspuns (pentru GreenBubble):

Da, deci eram sigur că este de la ei, mai mult ca sigur de la server.

| GreenBubble explică (pentru 94Lucifer94):

Eh, ce sa vezi... a venit un nene de la RDS s-a uitat el asa 1 data la laptop si mi-a spus "Ai zapacit placa de retea folosind conexiune directa, nu e de la noi, se strica placa de retea, foloseste wifi." Dar cu toate astea acum merge. straight face

| 94Lucifer94 a răspuns (pentru GreenBubble):

Păi cum să se strice placa de rețea, eu tot conexiune directă am. Până la urmă erau probleme în setări?

| GreenBubble explică (pentru 94Lucifer94):

Nu, doar a functionat ok cu aceleasi setari mereu, in plus eu nu stau mereu acasa, cand merg la facultate in camin folosesc tot conexiune directa si nu a facut asa vreodata. Nenea a verificat ceva la cutia de pe scara a strans mufa de la net, sau nu stiu exact ce a facut, ideea e ca acum merge. Nu inteleg in ce masura afecteaza faptul ca folosesc conexiune directa placa de retea a laptopului.

| 94Lucifer94 a răspuns (pentru GreenBubble):

Nu afectează cu nimic placa de rețea, problema nu a fost la laptop oricum.

| cevdet a răspuns (pentru GreenBubble):

Aha! Pui-scoti cablul de acasa. La fel si la facultate. Inseamna ca ceva s-a deranjat acolo, unde pui mufa. Nu ma pricep, nu stiu (si nu cred) daca si placa de retea. Dar am constatat ca in zona Galati-Braila sunt cam nepriceputi iar cei de la caserie foarte indolenti. Am rude in Galati si am asistat la o faza cu ei.

15 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Posibil sa fie si de la ei si de la tine. Poate ca s-au rupt firele din mufa. Tot pe ei ii chemi sa se uite. Nu te costa decat aproximativ 2 lei mufa(daca este de la ea). Atat.

| octav005 a răspuns:

Poate este vreun contact imperfect in mufa dupa cablu. s-au vreun pin indoit in slotul de la placa de baza.

| 94Lucifer94 a răspuns:

Posibil să existe și câteva probleme tehnice cu serverul, dar și cu laptop-ul tău. Eventual scoate mufa și o introduci din nou după 10 secunde. Ar trebui să se audă acel ''click'' când intră. Apropo tu windows folosești? Pentru că am avut și eu această problemă cu windows 10, dar am rezolvat-o cu setări manuale.

| GreenBubble explică (pentru 94Lucifer94):

Windows 8. Am incercat deja, am scos mufa și l-am lăsat așa în timp, se aude acel click in momentul in care bag mufa. În momentul în care incerc sa îl conectez rămâne la connecting o vreme după care error 651

| cevdet a răspuns:

Nu locuiesti in zona in care au fost furtuni? Ar fi o cauza si asta.

| GreenBubble explică (pentru cevdet):

În Brăila locuiesc, nu a fost furtuna zilele astea.