| anonim_4396 a întrebat:

Am o probleme foarte mare.Eu folosesc facebook.Ieri am observat ca de pe contul meu sunt distribuite sau postate pe diferite pagini/grupuri clipuri xxx.
Am virusi? Cum pot rezolva?
P.S.Singura care stie email-ul meu in afara de mine este mama.

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Incearca cu un soft de devirusare sau sterge Windowsul si instaleaza unul pe curat. https://www.bitdefender.ro/solutions/free.html
https://www.malwarebytes.com/
P.S. E-mail-ul nu are nici o lagatura cu virusul tau.;))

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vezi ce aplicatii au acces la contul tau...Nu are cum sa se posteze ceva fara acordul tau, deci data viitoare cand iti apare ceva, citeste, si nu da "OK" fara sa stii.

| WolfYTB a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am jocuri pe facebook.Pe pagina sunt atenta.Mereu citesc si imediat ce ceva imi pare ciudat o intreb pe mama.Deci nu stiu ce se intampla.Mama deja stie de asta.Si acus se va uita

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, este un virus. Este o imagine cu pictograma de video (sageata intr-un cerc). Oamenii dau click crezand ca e clip video, intra automat pe un site si calculatorul lor e infectat. Dupa asta e distribuita pe pagina lor respectiva postare (de multe ori cu o imagine xxx de prezentare, sa de click si altii). Incearca un antivirus, sunt destul de multe variante free: recomand Bitdefender sau Avirawinking Dupa ce scanezi calculatorul schimba parola la Facebook. Im ultima instanta poti sa schimbi windowsul, depinde de la caz la caz. Sper ca ti-am fost de ajutor! happy

| stefancc44 a răspuns:

Eu zic sa te uiti la acele clipuri, sunt interesante

| WolfYTB a răspuns (pentru stefancc44):

Am 11 ani! Ma fac de rusine cu acele clipuri dintribuite!