| numesiprenume0 a întrebat:

Am achizitionat de curand un laptop nou si nu stiu ce sa fac pentru a ma tine bateria cat mai mult... sugestii?

5 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Nu instalezi decat programele de care ai nevoie.
Unele programe se deschid fara rost la pornirea laptopului. Acestea pot fi oprite de la rularea automata.
Luminozitatea scade durata de functionare a bateriei la o incarcare. Din Control Panel se poate reduce lumina atunci cand folosesti bateria (se poate trece pe modul economic).
Atunci cand stai o perioada mai mare pe laptop, e recomandat sa-l folosesti conectat direct la priza, pentru a reduce numarul de cicluri de incarcare-descarcare ale bateriei (care are un numar limitat de incarcari: in timp, te va tine din ce in ce mai putin, ca si la telefon).
Nu lasa bateria sa se descarce complet in timpul utilizarii sau cand laptopul sta nefolosit o perioada mai lunga.

| Cosmin89321 a răspuns:

Deschide TASK MANAGER si vezi la bara STARTUP ce programe sunt pe enable si impactul lor asupra laptopului. De exemplu skype, steam se deschid automat insa le poti dezactiva.

Ecranul consuma mult mai putina baterie cand luminozitatea e la 70 comparativ cu 100, chiar daca diferenta vizuala este mica.

Tine cat mai putine programe/pagini web deschise.
Poti sa te duci in setari si sa cauti CHOOSE A POWER PLAN, acolo ai de ales intre maximum performance, balanced sau power saver, da pe power saver.
Astea vor face o diferenta semnificativa.
Plus, pe termen lung ar ajuta sa nu descarci bateria de la 100 la 0 mereu, incarc-o cand e la 20 cand poti.

| Cosmin89321 a răspuns:

Am uitat sa precizez, poti folosi un background negru, asa am eu la telefon si mma tine mai mult si poti sa folosesti night mode in unele aplicatii, cu cat mai putina lumina cu atat mai multa baterie.
Plus, nu pune laptopul in sleep mode, inchidel cu totu cand nu il folosesti apasand ALT si F4 sau din meniul windows, asa se vor inchide toate aplicatiile si nu va consuma deloc din bateria cand nu il folosesti.