| DrTerrible a întrebat:

Salutare. Am achizitionat recent un laptop de pe ebay (second hand) model Asus zeenbook N501JW. Bateria este incoroporata si este putin umflata, doresc sa o schimb dar pana atunci intentionez sa o scot si sa il folosesc direct la priza fara baterie. Stiu sigur ca anumite modele de laptopuri se pot folosi cu bateria scoasa, intrebarea mea este daca si acest model se poate folosi asa.

Va multumesc

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Scoate-o, omule! Daca-i umflata risti sa explodeze si sa strice si laptopul. Cred ca este vorba de modelul asta: https://www.onlaptop.ro/......ule-v2-oem
?

| DrTerrible explică (pentru Salontanul):

Da, asta e. Nu explodeaza, stai linistit ca nu i tesla laughing))

| Salontanul a răspuns (pentru DrTerrible):

Serios? Au explodat ele baterii de telefon dar de laptop. Uite: https://www.idevice.ro/2018/03/27/laptop-explodat-ars-birou/
Uite si explicatia: https://pclaptop.ro/laptopul-poate-lua-foc-la-propiu/

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca bateria este încorporata in el nu o poti scoate tu, trebuie dus in servis sa o inlocuiasca s-ar putea sa nu mearga fara baterie ca astea sunt lipite pe placă si daca o dezlipesti mai strici alte piese ca nu ai scule speciale cum au in servis.

| DrTerrible explică (pentru CristiDinBucuresti):

Te salut, m-am uitat pe Youtube. este prinsa de placa in 3 suruburi si o mufa, nu este greu de demontat. nu are lipici sau chestii de genul asta. Dar nu as demonta o degeaba daca nu stiu sigur merge/nu merge.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru DrTerrible):

Salut, cel mai bine dul in servis si intreaba i daca au baterie pentru el cit costă si daca ei cred ca ar merge fara baterie, in principiu merge fara baterie ca il alimentezi din priză.

| Wr3nch a răspuns:

Da, merge si fara baterie.

| VoidEternal a răspuns:

E posibil să meargă, deși cele cu bateria incorporata sunt făcute să meargă doar cu baterie, in teorie. Eu am desfăcut un Lenovo mai entry level de curând și bateria era lipită pe placa de baza, nu avea un conector detașabil. Daca așa e si al tău mai bine îl lași așa.